December Bebis 2010 :)
Är det någon av er som gått psykoprofylax-kurs?
Trots att jag fött tre barn har jag aldrig gått nån, så jag tänkte det var på tiden nu - har precis anmält mig och mannen, ska bli spännande ![]()
Är det någon av er som gått psykoprofylax-kurs?
Trots att jag fött tre barn har jag aldrig gått nån, så jag tänkte det var på tiden nu - har precis anmält mig och mannen, ska bli spännande ![]()

Och jag har för ovanlighetens skull gott om pengar - har ju levt på FP i ett år och var nu inne och jobbade heltid ett par månader, och det var lyxigt att få lön! ![]()
Jag har fått epidural under alla mina tre förlossningar, det har verkligen hjälpt fantastiskt bra då man blir utmattad när man har så långa förlossningar som jag har haft - med undantag för tvåan då epiduralen knappt hann verka förrän han var ute (från öppen 4 cm till född på 1 timme) ![]()
Grattis Ondar 
Jag har precis klivit ur jacuzzin - min man tog vår lille ettåring på en utflykt med en kompis och jag har njutit av ensamheten. Känns som om jag tankat massor av ny välbehövlig energi på den här timmen - natten var inte rolig med både hostig lilleman och jag själv som var febrig och mannen på jobbet 

Vad vill du helst - åka in till sjukhuset och sova eller sänka dina ambitioner och ta det lite lugnt med din familj?
I vissa perioder av livet får man öva sig att sänka ambitionerna lite, och det här är ett sånt här tillfälle.
Är det inte viktigare att du får vila och orka med din familj än att huset är tipp topp just nu?
Kram