Om man är gravid och har oskyddat sex - kan man bli gravid igen då?
Om man är gravid ochs en har sex, oskyddat - kan det bli ett tll barn då? Eller har man inte ägglossning när man är gravid?
Helt sjuk fråga men jag bara kom o tänka på det...:P
Om man är gravid ochs en har sex, oskyddat - kan det bli ett tll barn då? Eller har man inte ägglossning när man är gravid?
Helt sjuk fråga men jag bara kom o tänka på det...:P
Nej du har ingen ägglossning som gravid...
Nej du kan inte inte bli gravid när du redan är gravid för ägglossningen upphör när du är gravid.
rent teoriskt tänker jag svara ja.
det finns fall där kvinnan har fler än 1 ägglossning..
och då kan hon få s.k tvillingar, har hon då t.ex haft sex med en man från kina och sedan en man från afrika så ser man ju att barnen som kommer ut endast är halvsyskon och inte alls tvillingar..
dock så är det ju ägglossningar som sker inom samma menstruationscykel..
och även om man har 2st livmödrar..
man får inte ägglossning sedan när kroppen väl förstått att du redan är gravid sas.
Ja, såklart du kan, om du har två livmödrar. Lyckligtvis så har du med största sannolikhet inte det utan att veta om det.
Men om man har två livmödrar (säger man så?) då? Två system alltså, då skulle väl odds finnas att man kan bli gravid två gånger vid två olika tillfällen?
(Japp, det finns dom med två livmödrar)
Ja, om du är en katt.
Annars kan du normalt inte bli det, om du inte saknar slempropp, har abnormal ägglossning, en extra livmoder eller något annat utanför kartan.
Svar ja, men det e extremt ovanligt men jag e ett levande bevis på det. jag vart gravid efter jag redan hade blivit gravid men tyvär dog det barnet men har kvar den andra bebben i magen men den ska ut imorgon då får jag min igångsättning.
Min granne hade ett får som blev gravid 2 ggr med 2 v mellanrum.
Han har flera hundra får och har varit bonde i massor med år , men aldrig sett det mer än den gången.
Eh, ja ja...
Jag har för mig att jag läst någonstans att oftas så överlever inte barnen eller ett av barnen om man bli gravid två ggr samtidigt, alltså om man har två ägglossningar eller två livmödrar
Ja, det kan man men det är otroligt ovanligt. Det kallas superfetation och innebär att två ägg blir befruktade i två olika menstruationscykler.
Hittade den här tråden nu, då jag idag på Gyn skulle göra ett vul för att datera graviditeten/hur långt det gått. Har pcos och världens mest oregelbundna mens (kan va 3-7gg/år typ) Jag hade tagit ett gravtest i början på jan (4-5:e) som va neg. Det va positivt den 13:e. Idag den 31:a va jag på Gyn. Å de såg först en hinnsäck bara med en gulesäck. Läkaren kliade sig i pannan å va: det här är konstigt. Det ser väldigt tidigt ut det här... (Borde typ inte ens ha plussat den 13:e) Men sen hittade han en annan som han kunde datera som v5+6.
Undrade först om det kanske varit 2 men ena avstannat, men det såg inte ut så.
Så han misstänkte att jag blivit gravid under graviditeten. Men den senaste verkar sitta tokigt, så de räknar väl med att den kommer stötas ut alt behöva skrapas.
(Skulle ändå göra abort) Jag ska åka in om jag får väldigt ont och/eller börjar blöda.
Han sa att det här va ovanligt, han hade bara varit med om det 1gg tidigare. Oftast så blir det andra inget. Extremt ovanligt att lyckas behålla båda.