Virriga Vera skrev 2010-04-18 11:20:03 följande:
Det är ju faktiskt så man lever inom en hel del hederskulturer som vi svenskar ogillar och fördömer, men det är kanske ok när det gäller oss själva?
Det intressanta är att de som förespråkar ett hämndperspektiv är de som tar upp det från ett moraliskt och ibland etiskt perspektiv.
Att det är moralisk och etisk rättvisa med att mörda mördaren osv.
De som anser att våldtäktsmän ska våldtas, de som hoppas att de som argumenterar för en human människosyn ska gälla alla människor osv baserar alltid detta på att
någon annan ska utföra hämndaktionen.
Moraliskt har den
sjunkit lägre än gärningsmannen själv eftersom de inte vågar stå för sin åsikter. Å andra sidan inser de kanske att iom att man ska få ta rättvisan i egna händer kommer de att bli offer för det som de själv förespråkar.
Ställer man det på sin spets, ska brott som medelsvensson begår bestraffas på samma sätt. Snattare ska bestraffas med att okända människor kommer och tar en och annan sak i hemmet, fortköraren ska bestraffas med att andra får krocka med bilen osv.
Kontentan är att det inte går att föra en prohämnd-diskussion ur annat än ett känslomässigt perspektiv.
Nu finns det anledning till varför vi har gått ifrån medeltidslagarna och istället har en objektiv syn på brott och straff.
Det lite tragikomiska i detta är att prohämnd-anhängarna nästan alltid försvarar sig med en odefinerbar skala där svenssonbrott ska dömas efter nutida lagar men inte andra brott.
Dubbelmoral i sitt esse.