Inlägg från: Linawb |Visa alla inlägg
  • Linawb

    *Pimp my Husvagn*

    Vi har renoverat några gamla vagnar, de har blivit kanonfina! Vi håller på att sälja vår solifer -69 som är inredd i retrostil. Vi la scharutig svart och vit matta i vagnen, klädde om dynerna, satte svart mosaik (riktig) ovanför diskbänken och byggde om ena sidan i vagnen till våningssäng. SEn målade vi allt utom all teak vitt innuti, och lackade om färfältet utanpå. Den blev superfin!
    Vi håller på med en annan nu, en 70:a cavalier, där har vi lagt plastmatta i träimitation, målat vitt, ska klä om dynorna, sätta mosaik och byta ut diskbänken till en ek bänkskiva, sen fäller man bara ner ho och spis. Bordet ska vi klä i klickgolv och sätta "trälist" runt. Skitkul att renovera ju!!

  • Linawb
    middiz skrev 2010-05-09 11:28:27 följande:
    Skulle vara kul att se bilder!Har lite funderingar om den ni renoverar nu..Både mosaik och ek är ganska tungt, ändrar ni vikten på husvagnen?
    Eken, ja den väger ju en del men det gör å andra sidan den skiva som sitter där nu också. Där blir det nog bara marginellt tyngre. Mosaik väger inte SÅ mycket, det går ju inte åt så mycket heller. Så nej, vi ändrar inte vikten på vagnen.
    Bilder på den lilla sloifern finns nu på blocket efs den ligger ute till försäljning. Om du söker på solifer attache så kommer det upp en liten svart vit sak!
  • Linawb
    Bobbylina skrev 2010-05-10 17:11:13 följande:
    va fin den är!
    Tack! Köpte den för 250 kr och nu får vi nog 10 000 för den verkar det som, massor som ringt på den. Så det är inte bara kul att renovera gamla vagnar, man kan tjäna pengar på det också!
  • Linawb
    Smuliz skrev 2010-05-12 20:20:14 följande:
    Har du lagt ut bild nånstans? Får man se?
    Den låg ute på blocket, men är såld nu så annonsen är borttagen! Är så dålig på att lägga ut bilder här på FL, så har inga här heller... tyvärr!
  • Linawb
    littlemisstrouble skrev 2010-05-23 15:01:44 följande:
    Om man ska måla om husvagn på utsidan, vad för färg använder man då? jag är lite sugen på att göra det men vet inte om mannen går med på det
    Vi har spraylackat husvagnar med Multona, finns på Mekonomen och på OK. Blir jättebra!
Svar på tråden *Pimp my Husvagn*