• Niveaa

    Spring på bio - Acceptabelt?

    Var och tittade på draktränaren med min son och mor idag.
    den har gått rätt länge så vi var inte många som var där. 4-5 sällskap.
    två pappor kommer in med två flickor i 5års ålder och sitter en bit nedanför oss.

    Visst var det en lite komplicerad film, men min 3½åring satt tyst och kollade trots att det kröp i kroppen på honom vid vissa tillfällen.
    Rätt som det är så börjar ena flickan tassa runt i trapporna runt om.
    Visst det stör mig inte så mycke även om det drar koncentrationen lite åt det hållet så det säger jag inget om även om jag inte skulle tillåta min son göra det.
    Sen hakar den andra flickan på, dom börjar hoppa jämfota i trappan så det ekar och skratta och prata och sen börjar dom springa genom gångerna och smälla ner säterna.
    Papporna är helt lost i filmen och hör ingenting, eller verkar acceptera det.
    Hör hur andra muttrar men säger inget.
    Jag betalade inte 245kr för att sitta och stå ut med det så jag ropade åt papporna.
    att ni kanske ska gå ut med era flickor om de inte är så intresserade av filmen, först reagerar ingen av dem, sen tittar en av dem på mig,
    ja du. sa jag,
    då var det precis som han vaknade till, hade inte alls koll på vars barnen var. utan fick leta över hela biosalongen innan han såg dem.
    sen var det tyst resten av filmen, eller de höll sig på plats iallafall.

    Skulle ni låta era barn springa omkring på en biograf?
    var alldeles häpen att dom inte reagerade.

  • Svar på tråden Spring på bio - Acceptabelt?
  • Nyfiken gul

    jag kanske är fördomsfull men det kanske var söndagspappor som inte träffar sina barn så ofta?

    Barnen var kanske inte heller riktigt rätt personer för just den här filmen, jag tror att filmen nog var mer intressant för papporna i det här avseendet.
    Flickorna kanske inte heller är vana att sitta still en längre stund?

    Om mina barn skulle börja springa runt och inte ville sitta still och var klart ointresserad av filmen så skulle jag faktiskt ta barnen med mig och gå därifrån och välja bio en annan dag.


    Victor född 10/6 - 2008- - vår älskade son!
  • parvati

    Nej de går man därifrån med sina barn om de inte vill sitta ner så är de uppbenbarligen inte mogna eller ointresserade. men även vuxna beter sig totalt ohyfsat pratar sig igenom bioföreställningar osv. Jag fick en operaföreställning förstörd av ett idiotiskt par som skulle ventilera alla sångares kläder högt det är det man har pausen till har man lust att väsa...

  • Niveaa

    Ja heltklart är det föräldrarna som brister i uppfostran inte barnen hehe.
    Och tyvärr vet inte alla vuxna heller hur man beter sig på föreställningar.

Svar på tråden Spring på bio - Acceptabelt?