Spring på bio - Acceptabelt?
Var och tittade på draktränaren med min son och mor idag.
den har gått rätt länge så vi var inte många som var där. 4-5 sällskap.
två pappor kommer in med två flickor i 5års ålder och sitter en bit nedanför oss.
Visst var det en lite komplicerad film, men min 3½åring satt tyst och kollade trots att det kröp i kroppen på honom vid vissa tillfällen.
Rätt som det är så börjar ena flickan tassa runt i trapporna runt om.
Visst det stör mig inte så mycke även om det drar koncentrationen lite åt det hållet så det säger jag inget om även om jag inte skulle tillåta min son göra det.
Sen hakar den andra flickan på, dom börjar hoppa jämfota i trappan så det ekar och skratta och prata och sen börjar dom springa genom gångerna och smälla ner säterna.
Papporna är helt lost i filmen och hör ingenting, eller verkar acceptera det.
Hör hur andra muttrar men säger inget.
Jag betalade inte 245kr för att sitta och stå ut med det så jag ropade åt papporna.
att ni kanske ska gå ut med era flickor om de inte är så intresserade av filmen, först reagerar ingen av dem, sen tittar en av dem på mig,
ja du. sa jag,
då var det precis som han vaknade till, hade inte alls koll på vars barnen var. utan fick leta över hela biosalongen innan han såg dem.
sen var det tyst resten av filmen, eller de höll sig på plats iallafall.
Skulle ni låta era barn springa omkring på en biograf?
var alldeles häpen att dom inte reagerade.