Plus igen efter mf/ma
Jag kände fladder redan i v 13, båda gångerna
Jag kände fladder redan i v 13, båda gångerna
Det var det säkert KMW! Så himla mysigt att känna det första livstecknen från bebben.
Jag mår finfint faktiskt, börjar bli lite tung om magen men annars går det bra! Vi är i v 26+5 idag! Exakt tre månader kvar nu.
Bjuder på en bild från nationaldagen!
Naah vad söta ni är 
Jag håller också tummarna för er Cat! Jag kände mig inte heller gravid när jag plussade, det var verkligen när jag minst anade det.
Åh vad kul plutten, nu kanske det har hänt något senaste dygnet?! ![]()
Nämen vilken envis liten unge du har ![]()
Ååååh GRATTIS Javisst!! Så härligt att hon äntligen är här med er nu! 
Hoppas att du mår ok trots akutsnitt!
LisaVäntar: Åh vad mysigt att du känner sparkarna! Det är en sån härlig känsla. Själv satt jag på ett möte idag och såg hela magen guppa till rejält tre gånger och började undra om han försökte ta sig ut!
Det blev ingen spec-mvc för oss eftersom flödet såg bättre ut senaste gången (dock inte helt ok), men jag ska till BM nu på onsdag och den 5 juli har vi nästa TUL.
Vad har ni för planer över midsommar? Vi åker hem till mina föräldrar. Fyra veckor kvar att jobba... Börjar känna mig tung om magen så jag önskar att jag var färdig med jobbandet redan nu. ![]()
Åh jisses Javisst, tårarna sprutar massor här. Så glad för er skull och att allt gick bra till slut! Massa kramar!
Håller tummarna för plutten att det ska sätta fart nu - vilken fin midsommarpresent det vore!
Men vilken otroligt fin liten tjej ni har fått med er hem Javisst!! Hon är verkligen bedårande!!
Här hade vi BM-besök idag, bt 125/80, hjärtslag 145, SF-mått 27-28. V 28+0 idag! Har eg TUL den 5 juli men är då bara i 30+1 och det var meningen att jag skulle vara 32 då, så jag måste ringa och ändra tid och senarelägga en vecka (för sen åker vi bort).
Glad midsommar till er om vi inte hörs mer innan dess! Vi åker hem till mina föräldrar och blir där hela helgen och planerar den kommande köksrenoveringen.
Hoppas att ni alla får det jättebra!! Kramar!
KMW: Vi vill ha svenska, "klassiska" namn och gärna släktnamn om det låter fint.
Tyvärr är hela min släkt finsk
och jag vågar vägra finskt.
Men Henrik frågade sin pappa vad de har för namn på sin sida varpå han rabblade upp några namn - och tro på tusan att det fanns ett fint pojk/mansnamn där! Det bästa är att varken jag eller sambon känner någon som heter det, varken vänner eller deras egna barn. Så det är en höjdare som förmodligen kan bli tilltalsnamn, men sen har vi ingen aning om andranamn ännu.
Eftersom vi tagit reda på könet så har vi tänkt att åtminstone namnet får förbli hemligt tills han är född. Fast bestämt är det inte än.