Plus igen efter mf/ma

Sen har jag ju haft problem med magkatarr också. Men då sitter smärtan högre upp och det ger en mer svidande känsla, tryckkänsla och ont över typ i solar plexus området.

När du är gravid producerar moderkakan hormonet progesteron som får den glatta muskulaturen i livmodern att slappna av. Hormonet får även ringmuskeln som finns i övergången mellan matstrupen och magsäcken att slappna av så att magsaft kan sippra upp i strupen och ge den brännande känslan. Progesteronet saktar dessutom ned de vågliknande sammandragningarna i magsäcken så att matsmältningen tar längre tid. Det är vanligt hos gravida kvinnor på grund av trycket från det växande fostret.
Har man benägenhet till problem med magkatarr, halsbränna, uppstötningar, dyspepsi eller annat så brukar inte graviditeten göra det bättre pga av det som står i stycket ovanför. Så jag har bla fått rejäl halsbränna och äter en hel del Rennie, och har även ätit en kur Omeprazol mot magkatarr.
Finns ju en hel del tips som man kan göra för att underlätta dessa probelm ex:
• Undvik fet och starkt kryddad mat, choklad, citrusfrukter, alkohol och kaffe.
• Ät mindre måltider men oftare.
• Ta små munsbitar och tugga maten väl
Sen såklart finns ju medicin om man skulle ha stora besvär eller problem som är receptfria som man kan köpa på apoteket.
Se jättefint ut annaj84! Grattis till plusset!
HCG
(Human Chorionic Gonadotropin)
Är det hormon som bildas då man blir gravid, det kan upptäckas i mammans blod eller urin redan innan man gått över tiden för Mens.
HCG är inte synbart förrän ca 7-8 dagar efter ägglossning, detta kan känsliga tester mäta redan vid detta tillfälle. Det vanligaste är att
HCG halten i kroppen dubblas varje 2-3 dag i den tidiga graviditeten
85% av de normala graviditeterna dubblas HCH efter ca 72 timmar (det samma som 3 dygn )
Nedan en ungefärlig tabell på hur HCG stegrar i kroppen efter olika dagar.
Dagar efter Ägglossning
mIU/ml
14
48
15
59
16
95
17
132
18
292
19
303
20
522
21
1061
22
1287
23
2034
24
2637
BLÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ varför blir det inte likadant när man postar inlägget som det ser ut innan????
mIU/ml
14 dagar:
48
15 dagar
59
16 dagar:
95
17 dagar:
132
18 dagar:
292
19 dagar:
303
20 dagar:
522
21 dagar:
1061
22 dagar:
1287
23 dagar:
2034
24 dagar:
2637
Vecka 15
Fostret är ungefär 11 cm långt och väger ca 70 gram. Vid en röntgen kan man se skelettet på fostret. Benen är snart längre än armarna. Naglarna på fingrar och tår utvecklas och utan att du märker det så har fostret börjat hicka.
där räknar de att v 0 är mammans första dag efter senaste menstruationen.
Hjärtat hos embryot har nu utvecklats helt och börjat pumpa blod