Plus igen efter mf/ma
Happiness skrev 2010-10-25 15:41:48 följande:
Äter du Trombyl? eller Albyl Minor? Vad har Bm/läkare sagt till dig ang. ditt höga Hb? Har de speciell koll på dig för det? KRAM
No, ingenting, får icke ;) Pga min trombocytfunktionsdefekt så är jag ju väldigt lättblödande o bildar därmed inga blodproppar, prover för detta är taget och ingen risk för de finns. Jag ska dricka minst 2,5-3 liter vätska om dagen dock, men sen efter v 20 så brukar HB minska sägs de, för då ökar blodvolymen i kroppen o då kan de sjunka självmant liksom. Men vi får se hur jag ligger nästa besök hos BM o va som händer framöver sen :)
Men jag skulle inte oroa mig än faktiskt, ge de några veckor till o se - för som sagt de kan ju gå ner ändå nu efter v 20 för dig :) Hur har du legat innan?