Här traskas det runt för fullt, killarna kryper väldigt sällan numera. Däremot har dom inte hajat hur man ska gå när man har stora klumpiga vinterskor på sig
Jag har inte märkt av någon känslighet mot någon särskild mat. Killarna äter det mesta och med god aptit, däremot visade senaste vägning ingen jätteuppgång. Läkarna trodde dock att det berodde på det faktum att dom nyligen har börjat gå och det i sin tur gör att dom förbränner mera.
Idag har vi varit på ytterligare ett sånt där uppföljningsmöte (korrigerad 1års kontroll, dom skulle ju ha kommit 9 mars). Killarna fick massor med beröm och vår läkare sa att vi nästintill kunde sluta korrigera ålder. (Vi har sedan tidigare blivit tillsagda att korrigera ålder fram till killarna blir 1,5 år).
Killarna vägdes och mättes. Sen gjordes det en vanlig läkarundersökning och sist men inte minst diskuterade vi det här med grabbarnas (mest Melvins) otäcka hosta som han oftast får så fort han blir förkyld. Läkaren tyckte att vi skulle fortsätta ge Airomir vid behov eftersom vi upplevde att det hjälpte och han sa även att vi bokstavligen kunde slänga Ventolinet eftersom det uppenbarligen inte verkade hjälpa grabbarna (något jag tidigare har nämnt vid ett flertal gånger på BVC, men där har dom bara sagt typ "Ventoline är bra för små barn med hosta, kör på. Det hjälper säkert fast ni inte riktigt märker det..."). Så jag kände mig väldigt nöjd med undersökningen och läkarsamtalet idag, jag har stort förtroende för läkarna där, förmodligen för att läkarna på Barnkliniken är dom som har träffat mina killar sen start och vet deras bakgrund (särskilt då Melvins lungproblematik han hade vid födseln).
Orsino, förstår att det känns lite märkligt att börja att fundera i tankar om kejsarsnitt när du mentalt redan börjat förbereda dig för en vaginal förlossning.