Inlägg från: väntar i Kina kön |Visa alla inlägg
  • väntar i Kina kön

    Hund som har diarre och knall gul avföring

    Jag förstår inte vad min hund kan ha. Hon har haft diarre sen tisdag till och från. På torsdag var hon jätte lös så jag ringde vetrinären och hon rekommederade mig att ha henne fastande ett dygn och använda canikur. Gjorde det och sen började jag lite smått med ris avkok. Hon ar bra en dag och sen har de börjat igen med jätte lös mage.

    Hon hade först något knallvitt som slem klump som kom ut med avföringen innan jag började fast henne. Nu när jag har börjat ge henne lite ris och jag så startade allt igen MEN nu är hon lös och avföringen är knalla gul hon rapar och sväljer som att hon har sura uppstötningar. Rinde agrias vetrinär men han tyckte bara att jag skulle fasta henne igen och ge henne canikur men jag är livrädd att hon har någonting annat i magen. Kommer även som slem....

    Har nyss varit tvungen att avliva hennes kompis som fick canser i magen och det känns så hopplöst att nu även hon har fått diarre och är dålig i magen.

    Ger henne risvatten och hon dricker bra så hon är inte uttorkad och risen tidigare äter hon med god aptit. När hon just hade laxerat knall gult och vi kom in i gen så rusade hon till matskålen och skulle ha mat.

    Finns det någon sjukdom som hon kan ha för det känns inte helt okey! Inte som att hon skulle ha en vanlig mag influensa

  • Svar på tråden Hund som har diarre och knall gul avföring
  • väntar i Kina kön
    Xtra skrev 2010-05-02 17:23:00 följande:
    Verkar som om det KAN ha med lever eller galla att göra. Kolla igenom svaren, kan även har nåt med sköldkörteln att göra?vovve.net/Rastplatsen/display_message.
    Ska kolla upp!
  • väntar i Kina kön
    Lathunden skrev 2010-05-02 17:26:04 följande:
    Åk in till veterinären imorgon och begär att de tar prover.
    Den vetrinären som jag pratade med tyckte bara att jag skulle fortsätta med canikuren men jag måste nog åka in med henne. Ingen som har någon aning om vad de  kan vara?
  • väntar i Kina kön

    Tror ni att de kan vara någonting allvarligt? Har haft hundar som har haft problem med magar förr men alldrig har det kommit knall gul avföring

  • väntar i Kina kön

    Det måste jag göra. Hur länge håller ett avförings prov i kylen?

  • väntar i Kina kön
    hmcc skrev 2010-05-02 19:26:08 följande:
    Jag har haft en hund som ofta blev sån i magen då han var yngre, shit vad jobbigt det är innan man fått rätsida på det.
    Hade din hund ochså gul avföring? Vad hade han för någonting? Min hund är 9 år
  • väntar i Kina kön
    dezibel skrev 2010-05-02 19:21:38 följande:
    Vet faktiskt inte men ett par dagar skulle jag tro
    Hur i alla sina dar ska man lyckas med det? Kan man bara ta upp skiten från snön och lägga det i en burk eller blir provsvaret fel då? Tänkte bara om det kommer en massa annat upp från marken: Någon som vet?
  • väntar i Kina kön

    Ingen fara men hon är liten som en katt{#lang_emotions_smile}Hon ville inte ut  nu på morgonen men jag ska ut och försöka få henne ett bajsa så ser jag hur det ser ut. Ska ta med mig en burk och försöka få med ett avföringsprov.

    Vad det är jobbigt! Nyss har jag varit tvungen att avliva en  hund pg att han var dålig i magen och hade cancer och nu några veckor senare så blir den andra hunden dålig men inte på samma sätt. Jag har alltid varit väldigt noga när jag har varit ute med hunden så att de inte sätter i sig någonting, lite tjopig enligt andra men vem vet vad hon har lyckats äta utan att jag har sett OM de har med magen att göra.

    Håll tummarna att det är hård och fin färg på skiten.....

  • väntar i Kina kön
    hmcc skrev 2010-05-03 08:17:18 följande:
    Jag har haft en hund som hade skelettcancer och där symptomen var att han haltade så jag tror att varje gång mina hundar haltar är dom dödligt sjuka så jag förstår vad du går igenom
    Det är jobbigt! Pratde med vetrinären och eftersom hon inte verkar må så dåligt trots att hon laxerar så spyr hon inte och jag får i henne mat så ska jag avvakta till i morgon. Fick en tid i morgon kl 13.00.

    Skulle ge henne canikur och kokt tors idag. Tog ett avförings prov och alltid så är skiten bra de första som kommer och sen lös. Vi får se hur det går idag för henne.

    Hatar när hundar är sjuk, bra på att dölja saker och sen när de inte kan prata och säga hur de mår{#lang_emotions_frown}
  • väntar i Kina kön

    Hon mår lite bättre idag men vi har ändå varit till vetrinären.

    De tog en massa prover och de enda som var avvikande var provet bukspottkörteln som var positiv men det visst inte hur stor förhöjning på värdet förrän i morgon eftersom de måste skicka in blod provet.

    Lite annat ochså hade hon, stafylokoker i ögonen men förstår inte hur hon kunde veta det utan att ha tagit prover men det fick vi ingen hjälp till denna gång. Först magen och diarren. Vi fick dietfoder och hon får äta flagyl i 10 dagar.

    Vad kan de förhöjda värderna vara. Inte cancer väll? Någon som har en hund med förhöjda värden på bukspottkörteln?

Svar på tråden Hund som har diarre och knall gul avföring