Inlägg från: NJsmamma |Visa alla inlägg
  • NJsmamma

    BF November,2010 DEL 2

    Rosen och Williams mamma så fina magar ni har
    Är det någon mer som har börjat läcka bröstmjölk?? Innan jag skulle hoppa in i duschen förrut så upptäckte jag en gul "gegga" på ena bröstet, var inte ritkigt beredd på det, men kommer ihåg att jag fick det med dottern också.. var ju naturligtvis tvungen att klämma och se ifall det kom ngt mer, men jädrar vilka sammandragningar jag fick, ska nog låta bli att klämma på dom där

    Dottern ligger i sängen, sambon är iväg och tränar och jag har precis tänt en massa ljus och hoppat upp i soffan med en kopp te och ska kika på idol, underbart med höstmyskvällar!

  • NJsmamma
    Williams mamma och Rosen, inga sammandragningar när ni klämmer?? Kommer ihåg känslan av det när man ammade, jösses vad det drog i magen då...
  • NJsmamma
    Marinero skrev 2010-09-14 20:22:49 följande:
    Ja det är jag, Jaså gör du? Hihi Jag är uppvuxen strax utanför kan man säga, Partille. Men vi flyttade -08 till sambons lgh i Alingsås så har inte bott där sen dess.
    Men är du från Partille?? Haha lustigt, det är ju jag med Även bosatt där nu!!
  • NJsmamma
    Marinero skrev 2010-09-14 20:40:48 följande:
    Nähä? Är du uppvuxen där? Jag är uppvuxen i Mellby i ett radhusområde. Vart i Partille bor du då? Ja du behöver inte skriva exakt, kanske inget man vill skriva här Du behöver inte svara om du inte vill.
    Mellby känner jag väl till Jag är uppvuxen i Björndammsterrassen men bor nu i Öjersjö, känns inte riktigt som att man bor i Partille på samma sätt Världen är verkligen bra liten!!
  • NJsmamma
    Marinero skrev 2010-09-14 20:57:34 följande:
    Men har du gått på Björndammsskolan då? Där gick jag klass- 4-6! Ja sannerligen, världen är läskigt liten ibland
    Visst har jag gjort det, gick där från 2-6, sedan högstadiet på lexby Gick du där också? Haha ja verkligen läskigt liten ibland
    Annizsj skrev 2010-09-14 21:06:46 följande:
    Chanell och Jojo85-- Bra val tycker jag! P o S är ju hemska. Vilken unge vill ligga å titta upp på ingenting? Usch, ser hemskt ut! Sen när man tar bort liggdelen kan ju ändå inte barnen ligga ner. HUr bra är vagnen då? de måste ju kunna ligga ner och sova i sin vagn? Jag sågar den totalt, märker ni det ?

    Fasiken va hungrig jag är hela tiden. Precis ätit två kväckebröd med ost och tomat. Men tror jag kokar nudlar nu...
    Några fler som är ständigt megahungriga?
    Hungrig ja, galet hungrig hela tiden, han måste ju ha en tillväxtperiod eller något just nu.. är jätte hungrig redan en halvtimme efter att jag har ätit.. måste äta precis innan jag lägger mig, men sen blir det alltid en macka eller en tallrik med fil/youghurt efter första kissespringet Kommer väl rulla fram till förlossningen sen, haha
  • NJsmamma

    Idag hittade jag äntligen en variant mini åkpåse till vagnen, är såå nöjd dom andra jag har provat är en aningen stora och det blir bara knöligt, men den här blir perfekt

  • NJsmamma
    Marinero skrev 2010-09-14 21:16:46 följande:
    Nä men sluta, jag gick oxå på Lexby Nu måste jag ju fråga när du är född? Jag är född -76!
    Nähä??! Jag är född -79, men har en storasyster född -76, du måste ju ha gått samma klass eller paralellklass med henne åtminstone i björndammen, hon gick inte på lexby utan i finngösa på högstadiet, det här är ju jätte märkligt
  • NJsmamma
    Marinero skrev 2010-09-14 21:26:47 följande:
    Ok, du är nog för "ung" för att jag ska känna till dig, om jag nu inte träffat dig ngn gång via andra kompisar senare Men nu blir jag ju nyfiken på vem din syster är Kan inte minnsa men har för mig jag gick i en c-klass... är mycket möjligt jag känner till din syster då ju! Nä men gud va creepy, ja att världen är liten är bara förnamnet
    Hmm undra vad hon gick för klass... men du jobbar ju på stena eller hur var det?? Systeryster har jobbat på danica i massa år men jobbar nu på scanrail, vi har ett rätt udda efternamn och vill inte gärna skriva ut det här Mkt folk dock att hålla reda på, men vem vet ni kanske tom har "stött på" varandra på jobbet
  • NJsmamma
    MammaDeborah skrev 2010-09-15 06:53:35 följande:
    Ny dag och samma fogar... Tänk om jag var typen som fick bebisar som fixerar sig. Sägs ju bli bättre med fogarna då. Men icke, inte ens första barnet fixerade sig. Har vansinnigt ont

    Dessutom vaknade ettåringen tre ggr i natt och var halvt hysterisk. Det händer inte särskilt ofta. Förmodligen nåt nytt bakslag eller så... Mannen sprang varenda gång och la över honom hos mig när han gjorde välling. Jag har så ont så att jag inte vill gå mer än nödvändigt... Stackarn är på väg med tåg till Arlanda för nåt seminarie med jobbet. Kul när man knappt har sovit...

    Nåväl. Snart dags att skicka barn till skolbussen och köra barn till dagis.

    Lider med dig, måste var fruktansvärt med foglossning


    Har haft en mindre trevlig natt, massor av sammandragningar fram till halv 3 som höll mig vaken, så nu är jag trött men ska väl inte klaga egentligen för jag kan ligga på soffan hela dagen och vila om det är så.


     

  • NJsmamma
    Rosen skrev 2010-09-15 08:22:06 följande:

    god morgon tjejer!


    har haft en jäkla morgon med ett storbråk med min 7åring. han vill ha med sig mackor på fruktstunden o jag säger att han inte får utan det e en fruktstund med frukt, inget annat. han säger att alla andra får ha med sig mackor så jag skrev nu i hans kontaktbok om detta så får läraren göra nåt åt det. för jag anser att han inte kan gå upp 7.20 och äta frukost då med mackor o yogurt o sen går han till skolan kl 8 sen har dom fruktstund kl 9. och sen ska dom äta middag kl 11.15. äter han mackor kl 9 på fruktstunden så är han ju inte speciellt hungrig till middagen ju kl 11.15. o det e ju inte meningen att han ska äta sig mätt på mackor på fruktstunden.


    eller tycker ni att jag överreagerar?


    jag e så trött på att höra detta varje morgon med mackorna...... o sen för den delen så e det inte det billigaste att skicka med mackor heller. han äter såna som där finns 6 st av i en påse o den påsen kostar typ 30 kr. o äter han 1 på morgonen o sen ska han äta 1 på fruktstunden.  o sen äter han hemma på kvällarna. så en påse räcker en dag o det e inte speciellt billigt.


    Tycker absolut inte att du överreagerar, en stadig frukost sedan en frukt på fruktstunden och sedan lunch är väl det allra bästa, hade tänkt likadant att hade jag skickat med min dotter smörgås till fruktstunden i skolan så hade hon nog inte ätit speciellt mkt av lunchen. I hennes klass har dom bestämt sagt ifrån att smörgåsar och annat tar man inte med sig till fruktstunden utan då är det just frukt som gäller, detta beslutades efter att det blev en massa tjafs då en del barn hade med sig smörgåsar, risifrutti eller liknande och åt.

    Känner igen det här med tjafs på morgonen, min 6 åring har vääärldens trots just nu, både jag och hennes pappa har försökt med alla olika metoder för att få en lugn och harmonisk start på morgonen, men det är alltid något det är fel på i klädväg, är det inte strumporna så är det legginsen jeansen tröjorna you name it! Hon stortjuter och är vrålförbannad, detta har pågått ända sedan skolstarten och det är så frustrerande att varje morgon behöva genomgå samma visa.
    Tror dock att det dess värre förstärks genom att hon vet att jag är hemma sjukskriven, hon är extremt mammig och vill absolut inte gå till skolan osv, fastän hon älskar att vara där.. Jobbigt läge är det iaf!!
Svar på tråden BF November,2010 DEL 2