Inlägg från: Vickanflickan |Visa alla inlägg
  • Vickanflickan

    Vad är rimligt att en 20-årig dotter betalar för att bo hemma ?

    jag ser Stig Helmer framför mej när vissa pratar... bor hemma hos mamma och låter mamma och pappa sköta allt.. inte ta vuxenansvar fast man är vuxen eftersom det är bekvämare så {#lang_emotions_laughing} jag tror faktiskt att det finns andra sätt att visa kärlek på som förälder..

  • Vickanflickan

    Men det handlar väl inte bara om man har råd att låta barnen bo hemma tills dom är 55år?! Som förälder så vill man väl uppfostra sina barn till att bli vuxna ansvarstagande människor som klarar av att ta hand om sej själva.

  • Vickanflickan

    En liten undran.. Om man ska gå efter att en förälder alltid ska betala för sitt barn för att räknas som en kärleksfull förälder. Betyder då det att min mamma kan flytta hem till min mormor? isåfall ska jag berätta det för henne. Hon är iofs 50år min mamma MEN som barn har hon ju rätt att få leva på sina föräldrar så länge hon vill, för dom är ju hennes föräldrar!! {#lang_emotions_laughing} 

Svar på tråden Vad är rimligt att en 20-årig dotter betalar för att bo hemma ?