Inlägg från: lejon76 |Visa alla inlägg
  • lejon76

    Bröstoperation/lyft

    Sitter o funderar på det här med att "Lyfta" brösten.. efter 3 graviditeter så känns det som dom hänger nere vid knäna!!!!
    Har lite olika storlek på brösten så det är jätte svårt att hitta en BRA bh. OM jag hittar en så måste kuporna gå högt upp annars rammlar brösten ut. Så vanliga fina o söta bh-ar kan man sålla bort med en gång... Blir så himmla trött..

    Snart är det dax för bikini!!! Men det finns ju i vanliga affärer bara en massa söta små trekants bikinis. Dom orkar inte hålla upp mina taxöron!!

    Undrar nu om det finns några som har gjort en bröstoperation/lyft????
    Berätta gärna.. Gjorde det ont länge efter? Fula ärr eller blektes dom sedan?
    Snyyyggt resultat???? Misslyckade operation?? PRIS??

    Mvh Taxörat!! =)


    Mamma till 3 underbara kids...
  • Svar på tråden Bröstoperation/lyft
  • lejon76

    Princess of the dawn: Hur mycke fick du betala??? Tror inte jag heller vill lägga in nått, bara göra så att dom sitter typ" där dom ska sitta" hahaah..


    Mamma till 3 underbara kids...
  • lejon76
    Glass skrev 2010-05-22 12:07:48 följande:
    Hur funkar det? Jag trodde att man liksom tog bort en massa hud för att dra till lite
    Vad jag har läst så om man ska göra lyft så tar dom bort hud o även om det behövs flyttar upp bröstvårtan. Ett så kallat "T" upp o nerpå  får man då under o på bröstet. Men ska man bara lägga i.. då kan man gå in genom armhålan.
    Mamma till 3 underbara kids...
  • lejon76
    AleidaGuevara skrev 2010-05-24 08:54:01 följande:
    Tar bort inifrån? Nej, knappast. Det finns fler tekniker än ankarärr. www.plastikkirurgi-malm.se/htm/brostlyft.htm här har jag gjort en bröstförstoring (utan lyft) och flera kompisar har gjort enbart lyft utan ankarärr. Det blir bara ett ärr och man slipper det där som går under bröstet.
    Det där låter ju vääälldigt intressant.. Hmmm
    Mamma till 3 underbara kids...
  • lejon76
    AleidaGuevara skrev 2010-05-25 22:20:02 följande:
    Är du ironisk Faktum är att mina kompisar som gjort lyft där är supernöjda, jag har sett resultatet och det ser väldigt bra ut. Man ser knappt ärret alls, till skillnad mot andra jag känner som gjort och fått "ankarärr"
    Tycker det låter välldigt bra om man kan göra det med så lite ärr som möjligt., det är ju ändå en risk man tar när dom ska "skära" i en ..  Man vill ju vara snygg utan bikini/bh också.. 
    Mamma till 3 underbara kids...
Svar på tråden Bröstoperation/lyft