Tid vid daton för 13åring
carrolinne skrev 2010-08-15 01:00:39 följande:
jag har aldrig förstått mig på föräldrar som sätter tider för hur länge deras barn får sitta vid datorn vad kan hända? h*n är en egen person! om h*n vill sitta vid datorn hela dagarna så får h*n väll göra det dåHon har inga vänner, umgås inte med oss andra i familjen. Är sur, tvär och mår inte alls bra på något sätt i livet. Hon är deprimerad och sover dåligt.
DET är vad som kan hända! Och det kan hända vem som helst när som helst.
DÄRFÖR är det viktigt att sätta gränser, det är lätt att fastna och känna trygghet i en värld som faktiskt inte finns.
Med vänner du faktiskt inte känner, även om det upplevs som så.
Jag ångrar mig så bittert att jag inte satt gränser för länge sedan. Att jag inte lyssnade på min magkänsla och satte stopp.
Du gör inte ditt barn en tjänst genom att tillåta h*n att sitta vid datorn närhelst och hur länge h*n själv vill. Så är det bara!