sverker11 skrev 2010-07-14 11:02:18 följande:
Varför är så kallade "antirasister" (nu påstår jag inte att du är en av dem) så intresserad av att dra upp folks ursprung? I varje disskusion som jag läst på nätet måste de dra upp att kungen är en invandrare och att vallonerna är invandrare.
Vallonerna (de som åsyftas) kom hit på 1600-talet och ändå anses de uppenbarligen inte som svenskar av "antirasisterna".
Det är nog jag som frågat det oftast, just eftersom man ofta talar om "kung och fosterland" i nationalistiska kretsar. Vilket blir litet absurdt när man vill kicka ut Carlos som är andra generationens invandrare, men glatt kan tänka sig att hylla Silvia, som kommer från samma land som Carlos, och verkligen inte planerar att kicka ut Vickan, Madde eller Carl-Philip, trots att de är exakt lika mycket andra generationens invandrare.
Man vill också göra sig av med romer, fast de varit i Sverige lika länge, eller längre, än nämnda valloner. Så frågan är i högsta grad relevant.
Fast jag anar förstås att det inte har ett skvatt att göra med hur länge någon eller dennes förfäder bott i Sverige, så mycket som dennes utseende kanske..?