Inlägg från: stoltmamma87 |Visa alla inlägg
  • stoltmamma87

    jag tror vårt förhållande har dött

    vi har varit ihop i ca 7år, har två barn. han har problem med alkohol. dricker så fort det är helg och vid lediga dgr. det har förstört mycket mellan oss. jag känner mig oälskad o jag vet inte om jag älskar honom längre. han har inte behovet av att visa kärleken på samma sätt längre sa han för någon vecka sen. jag har bett han välja alkoholen eller oss och han säger gång på gång att han ska bättra sig, men det blir ju aldrig så. nu är jag bara så jävla trött på allt. jag orkar inte kämpa mer! han bollar över problemen på mig. jag måste visa att jag älskar honom genom att ha sex oftare annars vill inte han kämpa. han mutar mig med saker för att ha mig kvar. han vet tex att jag vill ha en hund. "då kan jag köpa en hund då om det får dig att må bättre".
    vad skulle du gjort?
    kan jag klara mig ekonomiskt på scn bidrag med två barn?

  • Svar på tråden jag tror vårt förhållande har dött
  • stoltmamma87
    Pickeli skrev 2010-06-09 14:01:09 följande:
    Låter som han har alkoholproblem, be honom söka hjälp.
    ja du. det har jag gjort! jag har velat stötta honom och hjälpa honom med detta, men han vill inte söka hjälp för han har inga problem enligt sig själv. jag pratade med en som kunde komma hem till oss och prata, som själv varit alkolist men som tagit sig ur det, men nej han vägrade att låta personen komma till oss!
  • stoltmamma87
    Emaan skrev 2010-06-09 14:05:15 följande:
    Även jag tycker att de låter som att han skulle behöva hjälp med att sluta med alkoholen.

    När det gäller csn vet jag att man få lite extra varje månad när man har barn men mkt tveksamt att man reder allt på dem pengarna. Tror du kommer behöva söka extra hjälp ekonomiskt ett litet tag isf.
    söka hjälp från soc eller? får man ekonomisk hjälp av dem då?
  • stoltmamma87
    Emma b1982 skrev 2010-06-10 14:39:17 följande:
    Är man alkoholist om man dricker 70 cl whiskey i veckan?
    hurså? varför ska jag bedömma om man är det eller inte?
Svar på tråden jag tror vårt förhållande har dött