• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • Nandez
    Rödtjärnens Anna skrev 2019-09-05 17:48:37 följande:
    Åh så gott!! Jag tog själv in en massa äpplen igår och gjorde äppelkräm med kanel. Det smakade också väldigt mycket jul.
    Åh, vad gott
  • Nandez
    AniieeHär skrev 2019-09-05 18:05:50 följande:
    Nu blev jag sugen på mannagrynsgröt.
    Verkligen
  • AniieeHär
    Nandez skrev 2019-09-07 14:32:27 följande:

    Har tittat igenom mina juldukar


    Haha, vi håller just på att gå igenom linneskåpet =P Hittat jultextilier sedan båda jag och ugan var små (och gjort själva)
    If you have a daughter, be her hero. If you have a son, be his role model. If you have a child, be their heroic role model
  • Nandez
    AniieeHär skrev 2019-09-08 19:45:56 följande:
    Haha, vi håller just på att gå igenom linneskåpet =P Hittat jultextilier sedan båda jag och ugan var små (och gjort själva)
    Vilka minnen
  • MissFrost

     Då var årets Blossa avslöjad : Blossa 19 Aloha - med smak av passionsfrukt, fruktig syra från hibiskusblomman och subtila toner av kokos och kaffe. Vad tror ni om den? 

Svar på tråden Jag längtar till jul!!!