• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • fluu

    Blä, Amelia jul var en besvikelse igen.

    Mer positivt är att glöggsäsongen är igång. Vi kan, högst eventuellt kanske, redan ha hunnit dricka tre flaskor Man kan inte tro att jag bara för några år sedan inte tyckte om glögg.


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
  • Aniiee

    Hittat på Coop: årets tomteglass från Sia. Vit chokladbräck med polka. Låter inte helt dumt.


    We need to take the wrong steps sometimes to find the right path.
  • molly50
    fluu skrev 2021-11-08 15:39:03 följande:

    Blä, Amelia jul var en besvikelse igen.

    Mer positivt är att glöggsäsongen är igång. Vi kan, högst eventuellt kanske, redan ha hunnit dricka tre flaskor Man kan inte tro att jag bara för några år sedan inte tyckte om glögg.


    Vi har också redan fuskat litegrann. Flört
  • molly50
    Aniiee skrev 2021-11-08 17:01:00 följande:

    Hittat på Coop: årets tomteglass från Sia. Vit chokladbräck med polka. Låter inte helt dumt.


    Det lät inte fel. Glad
  • Nandez
    fluu skrev 2021-11-08 15:39:03 följande:
    Blä, Amelia jul var en besvikelse igen.

    Mer positivt är att glöggsäsongen är igång. Vi kan, högst eventuellt kanske, redan ha hunnit dricka tre flaskor smile2.gif Man kan inte tro att jag bara för några år sedan inte tyckte om glögg.
    Glögg är gott
  • molly50
    Nandez skrev 2021-11-08 19:49:51 följande:

    Ser fram emot ljusslingorna ute  


    Samma här. Ska se om jag ska börja sätta upp dem i helgen.   Glad
  • Nandez
    molly50 skrev 2021-11-08 21:09:08 följande:
    Samma här. Ska se om jag ska börja sätta upp dem i helgen.   Glad
    Det blir nog så här också, det är ju så mörkt nu
  • molly50
    Nandez skrev 2021-11-08 21:13:11 följande:
    Det blir nog så här också, det är ju så mörkt nu
    Ja,det är ju det. Och jag ser att fler och fler av grannarna har börjat sätta upp sina också. Glad
    Och idag snöar det här så då blir jag ännu mer sugen. Glad
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!