• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • fluu
    RocketQueen skrev 2011-10-21 20:03:28 följande:
    Åh! En sån måste jag köpa!

    Idag var vi på Ikea och köpte ljus med pepparkaksdoft
    Ja,gör det. Fanns hur mycket gott som helst. Och även lite alternativ julmat som passar mig som är vego.

    Vill med till Ikea,men i år får jag vara utan(foglossning...) och sambon är tråkig och köper inte julsaker. Fy honom!
    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir
  • lollsanT
    fluu skrev 2011-10-21 18:26:52 följande:


    Dagens förströelseDrömmer Fanns massa bra recept!

    Nu har jag ätligen hittat en glögg bland årets nyheter som även jag vågar smaka(gillar inte glögg annars), kiviks nya hallonglögg!

    Nu vet jag vem som måste ut och handla imorrn
  • sassus

    Köpte Dumle med pepparkaka igår, men måste säga att jag blev lite besviken. Tyckte inte pepparkakssmaken smakade äkta... Fast jag vet inte, hade kanske bara förväntat mig en annan smak helt enkelt

  • Mamma SL
    MrsTM skrev 2011-10-21 11:52:41 följande:
    Någon som sett fina julgranskulor och annat gran-pynt till bra pris någonstans?
    Beror på vad du vill ha men Rusta har faktiskt rikitgt fina. Annars är ju Åhlens kulor fantastiska men de kostar desto mer.
  • VildVittra
    MrsTM skrev 2011-10-21 11:52:41 följande:
    Någon som sett fina julgranskulor och annat gran-pynt till bra pris någonstans?
    Nu är ju jag en tradera-dåre men det finns verkligen MASSOR vintage julpynt där. Kulor från 40-50-60 talet som är sååå fina.

    Kolla veta ja=)

    Kram
    Nicholas 11 juli -04, Isabella 9 april -10, Alexander 22 augusti -11
  • Koppkaka

    Rusta hade iår fått in superfina typ skruvar/spiror till julgranen. Tyvärr är dom i glas, och med 2 katter, en hund och en nyfiken bebis är inte glasprydnader direkt jättebra. Så synd tycker jag att Rusta har börjat med så mycket glasprydnader till granen, det är både dyrare och mindre säkert. Dom i plast är ju lika fina!


    Leo <3 110819, 3400g och 49 cm lång <3
  • Annika i Gbg

    De första julklapparna för i år är inslagna! Och 2010 års Dunderglögg är premiär-avsmakad... Gott var det!



    Jag tror på livet - även när det sparkar skiten ur mig!
  • bustösen
    Annika i Gbg skrev 2011-10-22 19:44:18 följande:
    De första julklapparna för i år är inslagna! Och 2010 års Dunderglögg är premiär-avsmakad... Gott var det!

     


    vilka fina paket!! va mysigt att dricka glögg och slå in klapparna =) blir lite avis! 

    jag har fixat lackstång och god jul stämpel idag, och en tomteklädsel till yngste sonen, jag har bestämt att de får adventspresenter i år och även en sån blev det till yngste sonen, en dvd med kortfilmer med bärgarn =)

    har allt som behövs för att göra knäck hemma, ska man eller ska man inte  
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!