• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • molly50
    Koppkaka skrev 2013-09-23 23:41:11 följande:
    Jag är så taggad, 25 okt öppnar IKEA i Borlänge, i år blir det julshopping på IKEA

    Ja,samma här! Vi tänkte också åka dit. Det blir kanske inte under öppningshelgen,men kanske nå´n vecka efteråt.
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • molly50
    MissFrost skrev 2013-09-24 14:33:15 följande:

    Idag är det 3 månader till julafton Tomte



    Ja,det kanske jag skulle berätta för sonen som frågar nästan varje dag hur långt det är kvar till jul.
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • jag är den jag är

    Jag längtar också så fruktansvärt mycket efter jul. Eller kanske snarare efter tiden INNAN jul. 
    Att handla julklappar, advent, julkalendern på tv, Huseby julmarknad, slå in paket, dricka glögg, baka lussebullar och pepparkakor, göra pepparkakshus, julpyssla med barnen, koka knäck m.m.

    Härligt!

  • jag är den jag är

    Förresten; Har ni något tips på någon bra julsång som kanske inte hör till de allra vanligaste och mest traditionella?

  • molly50
    jag är den jag är skrev 2013-09-24 18:08:26 följande:
    Förresten; Har ni något tips på någon bra julsång som kanske inte hör till de allra vanligaste och mest traditionella?

    Har du hört Christer Sjögrens CD Ett julkort från förr?
    Den innehåller flera fina julsånger som inte är traditionella. Bl a Det brinner ett ljus för en gammal sång och Advent.
    I alla fall jag tycker om dem och får riktigt mycket julkänsla när jag hör dem.   
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • fluu

    runeberg.org/fridvisa/2_1_14.html  Den här Lucia-visan är min favvo.

    Annars älskar jag en uråldrig småländsk julvisa som heter "Hören i hedar". Ett folkmusikgäng härifrån trakten har gett ut den på skiva, men har inte hittat den på internet.

    "Guds frid I gode vise män" är fin, gärna med Jöback.


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
  • fluu

    Jag äger många julskivor. Mina favvisar är:

    Jenny Öhlund - "Mitt julkort"
    "Jul i folktron"
    Sågskära - "Apelgrå"
    Peter Jöback-"Jag kommer hem igen till jul"
    Vad som med Körberg
    Vad som med Sinartra, han är ett måste till jul!
    Lite kitch med Crosby.


    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
  • MamaPapa
    Lunah skrev 2013-09-23 22:15:43 följande:
    Har någon nåt tips på plastgran med inbyggd LED-belysning till rimligt pris?
    Är också intresserad av att köpa en sådan i år. Någon som har provat ? Funkar de tycker ni? Är de krångligare att sätta ihop/packa ihop än en gran utan belysning i?
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!