• desi

    Banankaka utan mjölk?

    e det nån som vet nåt recept jag kan göra banankaka utan mjölk? mjölken e slut o det regnar ute har inte stor lust att gå ut.. kom gärna me flera recepttips.. mvh dea

  • Svar på tråden Banankaka utan mjölk?
  • Vem där

    Banankaka (utan ägg och mjölk)
    (4 portioner)

    Sätt ugnen på 175 grader. Blanda ihop mjöl, socker, bakpulver och skalet och saften från 1 citron till en smet.
    Skala och skiva bananerna och lägg dem i smörad form. Fördela det rivna äpplet ovanpå bananerna. Bred ut smeten överst och baka i ugnen i ca 40 minuter.
    ta ut kakan och ringla över det smälta smöret om så önskas

    --------------------------------------------------------------------------------
    Ingredienser
    2 ½ dl mjöl
    2 ½ dl socker
    1 tsk bakpulver
    rivet skal och saft av en citron
    4 mogna bananer
    1 rivet äpple
    50 g smält smör (mjölkfritt vid behov)

    www.astmaoallergiforbundet.se/allergikokbok/recept.asp

  • desi

    Tack så mycket för recpetet .. sambon gick ner o köpte mjölk när han kom hem så det blev en annan banankaka.. men ditt förslag lätt gott me äpple o citron i oxå =) så det får jag testa nån annan gång =)

  • Vem där

    Jag har själv tänkt att jag skulle göra banankaka när dom där bruna börjar ropa i fruktfatet men jag har inte kommit så långt än men nu när jag hittat ett recept ska jag faktiskt ta och testa själv Vad har du för annat recept?

  • Brollie

    Ja, det receptet vill jag oxå ha!!

Svar på tråden Banankaka utan mjölk?