Inlägg från: Clotilda |Visa alla inlägg
  • Clotilda

    Min hund matvägrar! Hjälp

    Har  du pratat med veterinären? Där brukar man få rätt bra råd.


     


    Vi har också en hund som är väldigt svår att få att äta. Det är en ettårig whippet som behöver massa energi eftersom han springer som en galning, men det är svårt att få honom att lägga på sig. Vi testar med det mesta, byta mellan olika foder ofta, blanda ut torrfodret med färskfoder och ge honom högenergifoder för att han ska få ut mesta möjliga av det han får i sig, men han är svår.


     


    Men alltså, om det alltid slutar med att han spyr så fattar jag om han inte äter. Maten lär ju vara förknippat med något otrevligt för honom. Jag hoppas att du redan har kollat upp det med veterinären.

  • Clotilda

    Förresten, kan lägga till att vi brukar tillsätta rapsolja i fodret också, för att han ska få i sig fetter.

  • Clotilda
    MatildaAn skrev 2010-07-10 23:11:37 följande:
    Fast nej, maten är inte förknippat med att han kräker. Det är ju när han INTE äter som han kräker.
    Nepp jag har inte kollat upp det hos vetrinären då han är väldigt pigg och alert.
    Ok, jag tycker ändå att du bör ringa till veterinären i alla fall. Det kostar inget med ett samtal och om du beskriver situationen kan veterinären avgöra om det är något som bör kollas upp eller ge dig något tips på hur du kan göra för att få honom att äta.
Svar på tråden Min hund matvägrar! Hjälp