Jag antar att man kan vara allergisk, för jag fick ett bromsbett häromdagen som efter ett dygn svullnade upp och blev större än en femkrona. Efter kanske två dygn av den svullnaden gick svullnaden ner men då blev det istället en lila-aktig stor ring med röda fläckar i. Nu en vecka senare är det nästan helt borta.
Detta är andra gången detta hänt mig, bara att det var flera år sen jag senast fick ett bromsbett och samma sak hände, så har inte tänkt på det så mycket. Har inte varit och kollat det hos läkaren, men det måste ju vara som jag är allergisk men tror inte det är någon fara. Är gravid i vecka 29 men tror inte det är något som kan påverka bebisen.
Har aldrig hört talats om någon annan som är allergisk mot bromsbett innan jag googlade på det dock, så tror inte det är speciellt vanligt.