Vad tycker familjehem
Vad tänker ni som är familjhem om föräldrarna egentligen? Blir man som förälder nedvärderad när man ej kan ta hand om sitt barn?
Vad tänker ni som är familjhem om föräldrarna egentligen? Blir man som förälder nedvärderad när man ej kan ta hand om sitt barn?
Jag själv har inget familjehem men min mor tar emot både barn och föräldrar med barn så jag vet precis hur allt går till o hur vissa sköter sina barn.. Jag nedvärderar absolut inte dessa föräldrar för oftast beror det inte på dom själva utan sjukdomar o handikapp men jag tycker det är sjukt hur man kan låta barnen bo kvar med mamman (som fallen jag känner till).
Jag har en 10 månaders grabb o just nu bor en tjej med sin oxå 10 månaders pojke hos mina föräldrar o för det första vet hon inte ens när blöjan behöver bytas, när han e hungrig, när han e trött osv.. o rätt som det är försvinner hon bara ut o lämnar grabben där helt ensam. En dag stog han upp i soffan o mamman säger "stå kvar här nu, mamma ska bara gå o kissa.. Första gången jag träffa dom var barnets naglar så långa som kattklor o naveln var helt svart av smuts, sen rann det ut vax ur öronen.. Hennes förklaring var att naveln visste hon inte att man skulle göra rent o öronen o naglarna kunde hon inte klippa/göra rent..Tycker det är ett under att han inte har skadat sig ännu! Det gör så ont i mig att behöva se hur denna lilla kille blir nästan vanskött o ja varje gång jag är där vill ja bara ta med honom hem!
Det blir som en räddning varje gång jag kommer upp o hälsar på dom för då försöker hon göra som jag gör med min son..
Det jag blir arg på är att det ska vara så många utredningar o blabla innan man kan ta ett beslut! Bör man inte tänka på barnet/barnet i första hand?! Tänk på många som far illa för att mamman/pappan inte kan o vet hur man ska sköta sina barn!
Sen det värsta är väl att vi vanliga skattebetalare får stå för alla kostnader.. För det rör sig ju om helt sjuka summor egentligen! Soc jobbar inte snabbt inte!!