rmc linköping - ivf
melb, kvalitet inte kvantitet :) Jag hade 6 äggblåsor första ivf och 15 denna gång, 5 befruktade sist och 6 befruktade denna gång. But thats me :)
melb, kvalitet inte kvantitet :) Jag hade 6 äggblåsor första ivf och 15 denna gång, 5 befruktade sist och 6 befruktade denna gång. But thats me :)
dvs mängden från början blev i princip samma resultat på slutet (samma kvalitet också)
glimra jag är på rd 7 (ej räknat et-dag)
lycka till imorgon
lisala jag har fått 2 skruttembryon tillbaka förra ivf o denna, förra blev - denna vet jag ej ännu. Blev lite nyfiken på akupunktur när jag läste ditt inlägg, jag har inte testat det själv. Kanks eman kan ligga på spikmatta?
melb you made my day, åhh vad jag är glad att höra det du skriver!!! Nu kan jag hoppas lite på dessa skruttägg :)
ok, då får mamma låna den ett tag till, den gjorde susen när hon hade ryggskott. Bättre än naprapaten hon gick hos! :)
anlijoos, vilken härlig info!!
Bebis-resan är slut idag och när jag trodde allt gått fel som kunde göra det, med minus på test, missat min hållplats och få vänta på att åka tillbaka, slutligen få ett spöregn över mig så säger de på Linköpings sjukhus att vi antagligen inte hinner med en IVF till detta år!!!!!!! Nej för de har stängt v49-v1, en månad!!!
Jag känner mig bara helt slut. Inga vettiga svar får jag, inga idéer på varför jag får skitägg varje gång.
Upplever ni samma sak som jag att de har så långa perioder de är stängda? hela sommaren och en månad på vintern?
För vi måste få en mens efter denna innan 14 oktober om vi ska hinna ha ÄP och ET innan dess.
Ringde vårdgarantikansliet för att fråga om vi kan byta, nej blev svaet och de är trötta på hur linköping hanterar sina patienter, tydligen har fler ringt och klagat på deras öppettider.
Ja vi har gjort långa metoden. De vill inte göra korta på oss, för de tror inte det blir bra med hänsyn till mina värden. Får se om jag orkar ringa och prata med dem igen. Funderar på att ringa örebro, de kräver inte remiss och jag har värvat en äggdonator till dem så de har sagt att jag kan komma före i kön till henne. Nu är vi ju framme i kön i linköping men kan ju iaf höra vad örebros öppettider är, om de är bättre.
jag ska ta och gå till min gamla klinik där vi gjorde utredningen och se om jag kan få någon att prata med som kan resonera kring behandlingsmetoder etc.
Glimra jag återkommer när jag pratat med min gamla läkare, han kanske kan komma med något bra, har tid imorgon! Helt galet att de ska få bestämma att någon är för ung, det var inte länge sen det var vanligt att få barn vid 20!!!! Ingen heder till lkpng.
Har blivit lugnad av min gamla läkare nu, han kunde tyvärr inte hjälpa oss att få tid tidigare utan bara beklaga att LINKÖPING är SKIT! Då med hänsyn till att de har stängt så mycket, däremot trodde han att de var kompetenta och rekomenderade oss att köra på även om det innebär långa väntetider. Han är övertygad om att det inte är någon fara för mina värden att vänta till januari. Så nu blir det hemmaförsök.
JAg blir bara så matt, en liten människa som jag eller nån av er, vi har inte mycket att sätta emot för att få något som vi anser rimligt.
Min läkare sa också att det där med vårdgarantin är luddigt och kan tolkas på många olika sätt,har man väl fått en kallelse så kan det ta låång tid innan nästa besök. För det som regleras är att få prata med en specialist inom 3 månader, inte något om hur lång tid emellan behandlingar/möten etc.
Jag är 28, har ett högt fsh vilket är största anledningen till ivf för oss. Kommer ej ihåg men har över 10.
Jag är milt uttryckt förbannat på rmc lkpng att de har stängt så mycket. Inte acceptabelt, men inte mycket vi kan göra åt det! Jag pratade med dem igår och mensen måste komma innan 14 okt för man ska hinna med ett försök innan stängning! Vi började spraya innan de öppnade efter sommaren och har precis fått minus på detta försök, vilket talar sitt tydliga språk, det är omöjligt att hinna med två försök på hösten hos Linköping!!!!!!!
englali, grattis, vad härligt hoppas denna lilla vill stanna.
glimra härligt snart ÄP
emmwis vad skönt att du fått ett bra bemötande. jag är inte från lkpng så jag hat inga tips på akupunktörer
plask till mig sa de att de stängde midsommarveckan och öppnade mitten av aug, ca 10-11 v. Man måste ha gjort ÄP innan v 49 och isf får man et i v 50. Men man kanske får olika info om man kommer från annat landsting eller bor i lkpng. konstigt om vi får olika info?!
hej alla, var länge sen jag var här nu. började med sprutor igår, 4e försöket.
är heldeppig, orkar inte ta tag i något, ledsen, allt känns bara trist. Någon mer som känner så när ni sprutar? suck