• Jenny11

    Gjorde jag fel???

    Har en dotter som är 5 1/2 år. Hon bor varannan vecka hos mig. När hon är hos sin pappa så lämnar han ofta bort henne till farmor och farfar för han måste göra en massa kul saker med sina kompisar el. jobbet. Bokar in resor till utlandet på sin vecka och ringer och undrar om jag kan ta henne den veckan för han vill så gärna åka.

    Vi hade delat upp de fyra veckor som dagis har stängt och så klart hade han räknat fel på veckor och bokat in en resa så han tyckte att jag skulle ta henne för han har redan betalat osv.

    Eftersom han inte har koll på någonting så tröttnar jag till slut. Jag sa till honom att jag inte tar den veckan för jag har annat inbokat. Han blev skit sur och tyckte att jag skulle ställa upp på honom....  Han har ingen koll när skolan börjar till hösten el. vilka tider simskolan är osv.

    Jag tycker att han ska ta mer ansvar och umgås med sin dotter och inte lämna bort henne så som han gör. Han borde göra mer saker med henne i stället.

    Jag vill inte ställa upp och ta min dotter på hans vecka för att han ska roa sig. Det får han göra på sin barnlediga vecka.

    Är jag löjlig som tycker så? Vad tycker ni?????

  • Svar på tråden Gjorde jag fel???
  • mia maria

    Ja om man bara ser till honom o hans fasoner så tyckte jag att du gjorde rätt!
    Han har ingen "rätt" att hålla på o ändra sig o utgå ifrån att du kan ställa upp i tid o otid, utan han har ju ett lika stort ansvar som dig att faktiskt ställa upp på det som ni har bestämt!

    Sen om man ser det ur barnets perspektiv så vet jag inte - naturligtvis ska man ju inte bråka o sätta sig på tvären "bara för att".
    Men jag tycker iaf inte att du ska ställa upp på pappan gång på gång, utan försök att vara hård på att ni faktiskt ska göra såsom ni har bestämt, så kanske han bättrar sig en smula - så kanske det finns mer utrymme att vara flexibel när nöden kräver, lite längre fram!

  • mamsett

    Nej, du e inte löjlig dags för pappan att ta ansvar. Varför e det han planerar vilktigare än ditt? Kanske ska fundera på om barnet ska bo mer hos dig istället!

Svar på tråden Gjorde jag fel???