• Lillkråkan09

    1 åring som är vaken flera timmar varje natt

    Hej!
    Jag har en son på 13 månader som de senaste månaderna inte kan somna om när han vaknar mitt i natten. Han somnar i sin egen säng i sitt rum vid 19 tiden. Ibland vaknar han till under de första timmarna men då är det bara att stoppa i nappen så somnar han om direkt. Det är när han vaknar efter 00,30 som det blir problem. Han ställer sig upp i sängen klarvaken och blir jättearg när jag försöker lägga honom ner.  Det tar ca 2 timmar att få honom att somna om. Ibland somnar han om fortare om jag flyttar över honom till vår säng direkt när han vaknar. Men då kan inte jag sova istället för han far omkring som en propeller. Han sover fortfarande 2 gånger på dagen ca 30-45 min per gång och äter som en häst dagtid. Han har inte ätit på natten sen han var 5 mån. Jag har testat att ge honom välling på natten när han vaknar men han somnar inte om fortare för det.
    Är det någon som varit med om något liknande och vad gjorde ni?

    Tacksam för svar!

    // Tröttmössa =)

  • Svar på tråden 1 åring som är vaken flera timmar varje natt
  • Ylwis

    kanske dax att dra bort en sovstund så det är bara en gång per dag.
    Sen låt han sitta i spjälisen och leka, så länge han inte gråter så är det inget problem. men jag tror du ska ta bort en sovstund på dagen så lir det nog bättre till natten.


    Mamma till Alvyn 051015
  • julitrean

    Han behöver 13,5 - 14 timmar sömn/dygn så var inte för snabb att plocka bort dagslurar. God dagssömn leder till god nattsömn.
    Mitt tips är att se över dagsrutinerna, satsa på en lång lunchlur (2 timmar) och sedan försöka att förmedla att på natten sover man. Det kan vara igenom att vid uppvak göra på samma sätt hela tiden (t ex ge snuttefilt, lägga ned barnet, säga godnatt och gå därifrån)

  • FamHull

    Sonen va likadan i den åldern. Jag tyckte jag va snäll som lät honom sova länge på dag eftersom han sov så dåligt o va vaken flera timmar på natten. Nån gång måste han ju få sova liksom... Men det va först när vi började begränsa dagvilan som han började sova bättre på natten. Dock kan det ta några dagar/nån vecka för dom små att ställa om.

Svar på tråden 1 åring som är vaken flera timmar varje natt