• Erase

    Ni som velat bli snittade - fick ni det?

    Skogsflickan skrev 2010-07-31 00:03:54 följande:
    Jag är snittad efter eget val. Min gyn.spec på mvc sa att INGEN kan tvinga ngn att föda vaginalt. Chefsöverläkaren på kvinnokliniken sa detsamma. Var inne hos henne 5 minuter (hon hade redan förbeviljat snittet men var nyfiken).. Hon sa att dom kan aldrig tvinga ngn att föda vaginalt då det är emot lagen och dom kan bli anmälda för övergrepp. Hon ville bara vara säker på att jag var införstådd med att det var en bukoperation och att det KAN inträffa komplikationer (men det kan det med vaginal med). Hon ville även höra att jag var 200% säker på min sak. Som hon även sa så har dom inte "operation övertalning".

    Många blandar ihop övertalning med tvång. Men nej står man på sig och är påläst om snitt så kan dom INTE tvinga en till vaginalförlossning. Sen att man hör folk på fl som säger sig blivit nekade eller tvingade tror jag mer beror på att de velar eller inte är helt säkra på sin sak och ser osäkra ut när dom talar med läkaren.
    Det där påståendet är så FEEEL det bara kan bli. Du har förmodligen bara haft en väldig tur... Jag är på väg att träffa den FEMTE läkaren efter att ha blivit nekad snitt av fyra innan !!!  Jag lovar att jag har både goda skäl och är påläst om snitt........ Jag är definitivt säker på min "sak", men det har inte hjälpt hittills iallafall Obestämd
  • Erase
    Skogsflickan skrev 2010-09-29 02:40:10 följande:
    Eller du som haft otur med idioter. Säg att du anmäler dom för övergrepp...

    Jag litar i allafall på min gyn.specialist, chefsöverläkaren, BM och aurora på deras ord..

    Snittades på karolinska/solna
    Jaa du.... Men som sagt, 4 stycken läkare..... Nästa vecka träffar jag en femte... (Hoppas fortfarande att jag ska träffa "rätt" människa, men det börjar ju bli bråttom)  INGEN har på något sätt antytt att det skulle vara min rätt att inte tvingas till en vag. förlossning, snarare tvärtom Rynkar på näsan  Jag menar, vad har man egentligen att sätta emot en överlägsen läkare som hävdar att man ska föda vaginalt ??  " Nää, jag vägrar" " " jaha du, men barnet kommer ut oavsett du vill eller inte"   Osv....   Anmäla dem ?  Javisst, gärna om jag inte lyckas få snitt !  Hur gör man ?? 
  • Erase
    Skogsflickan skrev 2010-09-29 22:47:49 följande:
    eller så byter du till ett annat sjukhus. Du har rätt att välja vilket sjukhus du vill i hela sverige
    Fast jag har försökt ringa till andra sjukhus för att få komma och prata med andra läkare. De kräver remiss allihopa .
Svar på tråden Ni som velat bli snittade - fick ni det?