Nu kan jag inte hålla mig längre.. lite frågor om amningsbh
För det första.. vad är skillnaden på amningsbh och vanlig bh? Förutom att amningsbh:n ska vara enkel att knäppa upp med en hand..
Men.. när man sen sätter igång och ammar.. läcker det mjölk i tid och otid då, så att man alltid måste ha amingsinlägg, och slipper man dessa inlägg i en amningsbh, typ att de har inbyggda inlägg? Det borde i så fall vara lite nasty ju.. men.. sover man med amningsbh och inlägg eller kan släppa loss tuttarna emellanåt? Haha.
Jag har ingen aning om hur det funkar, men jag vill liksom inte gå där och läcka mjölk hela tiden.. fast det gör man kanske inte?
Kan man använda vanlig bh ändå, fast man ammar? Typ om man är hemma eller nånstans där det inte gör så mycket om man måste böka för att få fram tutten. Klart det kan vara smidigare med amningsbh vid vissa tillfällen.
Jag vet ju heller inte vilken storlek jag kommer att behöva, mina tuttar är inte så värst stora som det är nu så jag är mest fundersam på om det ens kommer finnas tillräckligt med mjölk..
De är ju läskigt dyra så jag vill inte lägga pengar på något i onödan..
Tacksam för svar!