• Julianna

    10 veckors lov per år - hur får man semestern att räcka till?

    Hej!

    Min son börjar i 6 års verksamhet nu i dagarna. Har räknat det till ca 10 veckors lov per år.
    Hur får man semestern att räcka till? Hur gör ni?

    Vi har dåligt med både föräldradagar kvar och nästan ingen hjälp från familjen.

    Blir ju att man får ta typ 1 veckas gemensam semester - sen får man vara ensam med
    barnen eller vadå?

    Hur gör ni?

  • Svar på tråden 10 veckors lov per år - hur får man semestern att räcka till?
  • miss Y

    Tuffen:
    du missförstod nog TS. TS var rädd att de blev tvungna att ta 5 veckor semester var och inte samtidigt då sommarlovet är på 10 veckor, hon hade inte riktigt tänkt på fritids.

    det måste ju vara guld värt att ha 10 veckors semester å kunna vara hemma med sina barn under hela tiden, men det är ju få som har den möjligheten. tur att fritids finns.

  • Jessa med 3

    Jag är också lärare, men har inte svårt att se problemet. Jag råder dock alla föräldrar att inte glömma bort att vara ledig tillsammans med partnern också. Barnen mår inte dåligt av att vara på förskola/fritids några veckor fast det är lov!

    Det dåliga föräldrasamvetet gör att vi vuxna slår knut på oss för att det ska bli bra för barnen, men jag tror på att vara good enough. Man kan kanske inte alltid vara den som lämnar sist, hämtar först och är hemma med barnen alla lov - men man kan vara närvarande och göra sitt bästa för barnen då man är tillsammans. Det tror jag är viktigare!

    Sen är det ju så att vi lärare inte har 10 veckors semester på sommaren. Här är vi lediga 8 veckor på sommaren, varav en del är inarbetad tid (som andra människors kompledighet, men vi väljer aldrig när vi kan ta ut den), samma med sportlov, påsklov och jullov (höstlovet är i princip alltid studiedagar för personalen). Jag är självklart glad att kunna  vara med barnen större delen av deras lediga tid, men medaljens baksida är förstås att det är svårt att vara ledig annan tid än på loven. Svårt att resa utomlands under hösten, när man som mest behöver det t.ex.

    I år var jag ledig (sista veckan nu) 3 veckor utan min man. Visst går det bra, men det känns väldigt begränsande att vara ensam med 3 barn under 6 år. Jag vill t.ex. inte åka och bada ensam med tre icke simkunniga barn... Så veckorna med maken hemma blev ju mer "riktig semester".

    Många upplever det jobbigt med förskolor som stänger/slås ihop. Kommunerna har löst det lite olika, men här finns alltid en fröken från respektive avdelning på plats, så att det finns någon man känner. Och barn lär snabbt känna de vuxna som jobbar, så det brukar inte bli så bekymmersamt.

  • Tuffen

    Det är väl inte svårt att resa på hösten? Jag har gjortd et flera gånger. Då har jag tagit ut sparad fp eller hel enkelt tjänstledigt.

  • Erkki
    Julianna skrev 2010-08-11 18:24:54 följande:
    Hur gör ni?
    Hur har du gjort hitintills? gör på samma sätt helt enkelt. Fritids har öppet hela sommaren så det är bara att planera utifrån det. Ingen skillnad mot förskolan dvs när skolan tar sommarlov har fritids öppet som vanligt. Inte "måste" ni vara lediga alla lov bara för att barnen inte har skola det är det ytterst få förunnat att kunna vara.
  • augustisten
    Tuffen skrev 2010-08-12 16:12:45 följande:
    Det är väl inte svårt att resa på hösten? Jag har gjortd et flera gånger. Då har jag tagit ut sparad fp eller hel enkelt tjänstledigt.
    Nu var ju ts problem att hon inte har sparad fp eller möjlighet att ta ut obetald ledighet. Oavsett när.
  • Tuffen

    Det är en fråga om att prioritera.

  • TwistedSister

    Jag är ensamstående så det blir inga tio veckors ledigt om året här inte, 4 veckor på sommaren och en till jul plus att jag jobbar 75% resten av tiden för att barnen inte ska få helt outhärdligt långa dagar (vilket de får ändå) och resten av tiden får de helt enkelt vara på fritids och dagis även fast det är "lov".

  • emmizenma
    Tuffen skrev 2010-08-12 16:12:45 följande:
    Det är väl inte svårt att resa på hösten? Jag har gjortd et flera gånger. Då har jag tagit ut sparad fp eller hel enkelt tjänstledigt.
    Fast jobbar man som lärare är det inte så enkelt att bara ta tjänstledigt  och åka iväg. Man ska ju först och främst få det beviljat av sin arbetsgivare och sedan ha råd att vara ledig utan betalt oxå.
  • Julianna

    Hej!

    Tack för alla svar!

    Jag räknade fel, det är ju ca 15 veckor på ett helt år. Ännu "värre". Och givetvis kommer vi att få utnyttja fritids.
    Men jag tänker lite så här. Att ha lov för mig är att ha lov från allt vad skolmiljö heter. Att få vara
    hemma med familjen. Visst, man har lov från skolan men inte från skolmijlön utan då är man på fritids och någon annan än familjen tar hand om ens barn.

    Jag vill inget hellre än att vara med mina barn och jag har absolut inga problem att vara ensam med barnen. Men, jag vill gärna ha mer än 1 vecka gemensam semester som familj och min make!

    Jag vill ju att mina barn ska få mer än 4 veckors sommarlov (dvs vara hemma). Fattar inte vitsen med lov annars som sagt.

    Vad är vitsen med lov? Är det att barnen ska slippa just själva skolplikten med läxor och sånt? Förlåt mina dumma frågor, men det här är som en ny värld för mig.

    Är jag ensam om att känna så här?

  • Niiskuneiti

    Det gäller förstås att prioritera så långt det går. Man måste nog börja planera redan från att barnet är bebis, så att man inte tar ut alla dagar med en gång om man inte måste. Kanske kan man inte ha hela sommaren tillsammans, som tidigare diskuterats här.

    Det är också stor skillnad på att gå i skola eller på fritids, speciellt sommarfritids. Iaf hos oss. Så jag tror ändå att barnen får det lite lugnare, även om de inte kan vara hemma helt.

Svar på tråden 10 veckors lov per år - hur får man semestern att räcka till?