Hur planerar ni livet med flera barn & jobb?
Vi har 2 barn, tätt: en dotter på 2,5 år och en son på 14 månader. Vi bor i hus och har ganska långt till förskola och pendlar min 1 timme till & från jobbet.
Sonen börjar redan på förskolan och barnen går i samma grupp, det känns ok.
Men jag försöker hela tiden uppmana min man att vi ska planera vårt liv nu när han och jag båda ska jobba och barnen ska lämnas/hämtas på förskolan.
Men han blir alltid helt konstig och säger att vi redan bestämt allt...konstigt. för det har vi inte och om en vecka börjar han jobba igen....känns lite sista minuten att planera då.
Jag vill nu veta hur ni delar upp det med hämtning och lämning (verkar enkelt, en lämnar och den andra hämtar).
Har ni så att den ena jobbar deltid för att hinna med allt hemma och ha mer tid med barnen?
Har ni tagit deltid föräldrapeng för att dryga ut medan barnen var små?
Hur gör man med allt?
Hur hinner man städa, handla mat, laga riktig mat, fixa saker hemma och samtidigt jobba och pendla men ändå hinna med att vara närvarande för barnen och ha en bra relation?
Jag är mycket nyfiken och intresserad av att veta hur andra gör!
Hur får ni ihop det? Funkar det bra?