Joico skrev 2010-08-23 14:51:19 följande:
LiveLoveLearn: Menar du allvar?
TS: Prata med henne, helt enkelt. Hon är väl uppe längre än sina syskon antar jag. Fixa lite fika och sitt och prata om allt, bara ni. Fråga henne det ni undrar över och låt henne fråga det hon undrar över. Och ta bort blöjan. Har hon själv bett om blöja eller har ni satt på henne det för att ni inte vill tvätta? Köp plastad froté istället och se till att hon kissar innan hon lägger sig. Och kolla givetvis upp hos läkare så hon inte har några problem, t.ex urinvägsinfektion
Ja, jag menar allvar, men då jag skriver att de skall prata med henne menar jag inte att det kort och gott ska säga åt henne på skarpen att hon måste sluta. Naturligtvis ska de prata med henne med avsikten att ta reda på vad hennes beteende bottnar sig i och på det viset kunna ta tag i att hjälpa henne att gå vidare och ändra sitt beteende. Och skulle det visa sig att det är t ex en UVI som gör att hon jissar som hon gör är det ju en medicinsk orsak bakom det hela. Och om det skulle vara så att det beror på något rent känslomässigt bekymmer kan de förhoppningsvis få henne att berätta vad hon känner och hur hon mår så att de kan göra något för att hjälpa henne på det planet.
Vad jag menar är att de inte bara ska acceptera situationen, att låta det hela fortlöpa och gå dottern till mötes med småbarnsbeteende och önskan om bilbarnstol mm, utan ta tag i den och hjälpa henne och hela familjen att få det bättre. Att låta henne sova med blöja vore att förneka att det finns ngt slags problem. Och eftersom flickan verkar tycka att det är ett helt ok beteende hos en 12-åring, är det ju hennes föräldrar som måste få henne uppmärksam på att det kanske inte är helt ok, på ett omtänksamt och pedagogiskt sätt. En 12-åring går ju normalt att ha en ganska vuxen konversation med. Eftersom flickans pappa är upprörd och hennes mamma skriver på FL och vädjar om feedback huruvida dotterns beteende är normalt och vad man kan göra åt det, verkar det ju helt klart finnas en vilja att uppnå förändring. Men ibland är det svårt att veta exakt vad man ska göra och då är det bra att få tips och råd.som man sedan får ta ställning till.
Jag hoppas att mitt budskap nu är lite mer tydligt...