Inlägg från: 3barnmama |Visa alla inlägg
  • 3barnmama

    Islam

    castillo skrev 2010-11-13 15:35:04 följande:
    det pratas mycet om mulimer får vara en del av samh eller inte. arbeta som polis eller inte osv.

    jag röstade på min man för att jag tror att vi behöver en muslim som ledare för sverige. (mitt land jag är svensk)
    och ser inget fel med det.
    i sverige styrs landet av politiker. och vill vi som muslimer ha guds lagar så måste vi gå den politika vägen.

    att bara sitta hemma och säga jag vägrar svensk lag och jag vill inte rösta men tror endast på guds lag för inte guds lag framåt.,
    snarare bakåt.

    som muslim ska vi föra vidare vår tro och vår politik (guds lagar och politik det om finns i koranen) . .
    i sverige har vi demokrati så tänk lågiskt . gå med i nått parti eller starta ett nytt med islamsk syn. óm alla msulimer i sverige skulle rösta på det skulle det lätt komma in i rikstagen. svårare en så är det inte.

    och säga att politiken inte är bra eller vad det nu påsåts. det är politiken som ser till att våra barn har rätt till skola och att vi har bra sjukvård och att vi har ar´bete osv. och att vi desutom kan leva i sverige med slöja och utöva vår religion. och bakom politiken finns det människor som kämpat för sina åsikter i många år och lägger sitt liv på politiken och att vi andra ska ha det bra.

    ts preatar om att i saudi flydde hon för att hon trode på demokrati. ja här har du demokrati ta del av den då .
    det är folk som du i sverige som kämpat livet ut som har sett tilll att du kan bo här med din religion och åsikt, ska du då vända ryggen och säga jag tänker itne rösta ellr anpassa mig.

    ta ansvar för er själva och sammhället. óch islam.
  • 3barnmama
    amatullah skrev 2010-11-24 10:03:01 följande:
    Om du lyder icke troende vet du var du hamnar ? I  helvete

    Tror du att Allah Subhaneh tillåter att någon annan styr över människorna med deras lagar ?

    Nej , nej och nej .

    Endast Allah Subhaneh har rätt att bestämma vilka lagar ska gälla alla människor   och  vad som är halal och vad som är haram   ingen annan

    Detta kallas Tawhed el hakimijje

    Jag bor i Sverige men jag endast lyder Allah Subhaneh och erkänner bara shariia lagar  som gällande

    Skulle jag som muslim erkänna kuffars lagar ? Är ni dumma eller ?

    Hur kan jag bli muslim och samtidigt  lyda kuffars  regering ?  SubhanAllah .......
    Varför vill du leva här då om du tänker så här varför går du inte till annat muslim land.
    .
  • 3barnmama
    amatullah skrev 2010-11-24 14:05:59 följande:
    Kuffar betyder icke muslimer
    Nej kufar betyder de som inte tror på gud. Kristna och judar inte kufar
  • 3barnmama
    amatullah skrev 2010-11-24 14:20:02 följande:
    När vi muslimer säger kuffar  då menar vi alla icke troende och där ingår också kristna och judar

    Kristna och judar tror på GUD på sådant sätt som är oaceptabellt

    Du frågar varför jag är här ? Jag kom pga kriget i mitt land men när jag kom till Sverige då va jag inte muslim.

    De svenskar som flyttade till Dubai  eller som jobbar i arabiska länder har de tagit shariia lagen som sitt lag ?
    Är de lojala mot shariia lagen ?

    Att man beffiner sig i ett land betyder inte att man måste ändra sin tro
    Nej, men jag hört från shikh att man ska flytta från icke muslimsk land till muslimsk land och inte tvärtom
  • 3barnmama
    oOHalalOo skrev 2010-11-27 08:02:35 följande:
    Du lyssnade inte ens på vad Amatullah skrev i det tidigare inlägget. Du och andra försöker kalla henne våldsam för hon är djupt troende. Medan hon säger det som de flesta muslimer, inklusive mig säger, nämligen att bomba folk hit och dit inte är en del av Islams läror.

    Däremot håller jag inte med om 'USA får skylla sig själv' för det är inte folket man kan vända sin ilska emot. Orättvisor kan inte raderas ut för att man bombar hur som helst. De som säger sig vara intelligenta och 'kan tänka' måste använda de resurserna för att kunna skapa stabilitet i världen. Att hämnas är inte vägen att gå. Och det går both ways btw.
    jag håller med dig
Svar på tråden Islam