Inlägg från: Mandarinmamma |Visa alla inlägg
  • Mandarinmamma

    Allmän förskola och föräldraledighet

    Har börjat skola in på förskola (allmän förskola 15 tim/vecka som erbjuds barn from hösten det år de fyller tre år - avgiftsfri, men ingen plats under jullov och semestertid). Har varit hemma i tio månader nu och är i nuläget helt föräldraledig ytterligare ett par månader.

    Funderar lite kring hur det fungerar med föräldrapenning under den här tiden. Har hört att man kan ta ut det på heltid trots att barnet är på förskola, just när det är den allmänna förskolan på 15 tim/vecka som är aktuell. Någon som vet? Jag har tidigare trott att man alltid måste vara med sitt barn huvuddelen av dagen för att ta ut föräldrapenning. Är det något jag har missat? Det är ju inte förrän i slutet av oktober som vi haft vårt barn i ett år och behöver tänka på att bevara vår SGI så för den sakens skull känns det ju än så länge lugnt.

  • Svar på tråden Allmän förskola och föräldraledighet
  • Mandarinmamma

    Nej, jag har ett barn som är adopterat... Puffar tråden litegrann... Någon annan som har hört talas om att det skulle gå att få föräldrapenning även om barnet är på allmän förskola? Har nämligen hört det av en annan adoptivförälder som bestämt hävdade att det var så.

Svar på tråden Allmän förskola och föräldraledighet