mallanis skrev 2010-09-05 22:38:27 följande:
Wippan och MD77 Kul att ni har hittat hit och Välkomna!
Wippan-ja när man väl bestämt sig vill man ju att det ska hända på en gång! Vet du när du har äl på gång? Eller sexar ni bara på ordentligt? ;)
MD77- Intressant med insemination! Får man fråga hur det funkar och får man veta något om donatorerna? Det är ju fler och fler som gör insemination i danmark!
Ansi - Hur har det gått har du haft äl? Jag har senare i veckan vi kanske ska ordna en lista så man ser var ni i tråden ligger till i era cykler....?
Det får man fråga

Först månste man göra en massa tester innan man har ett joursamtal där man får prata om allt möjligt kring insemination och så frågar de lite om hur man själv tänker kring barn och insemination.
Innan joursamtalet ska man skicka in en journal som man själv och gynekolog skriver, där det står information om dig. I denna journal kan man även skriva önskemål om donatorn, längd, vikt, hårfärg, ögonfärg och blodgrupp.
När man gjort klart allt så är det bara att invänta ÄL och sen ringer man till kliniken och åker ner inom 24h, sen är det klart!
Jag själv har köpt 4 "portioner" av en och samma donator då jag förhoppningsvis inte behöver använda alla och kan spara till syskon, men jag får se hur det går nästa gång...