Inlägg från: Mumwannabe79 |Visa alla inlägg
  • Mumwannabe79

    Vi över 30 som längtar efter första barnet

    Kattflickan: Kul att ni har planerat bröllopet nu!

    Jag fick idag glad gubbe på ÄL-testet och det var tur Glad för hade det kommit senare hade vi missat chansen för FET före sommarstängningen. Så på onsdag är det inplanerat FET av blastocyst.

  • Mumwannabe79
    Kattflickan skrev 2012-06-14 23:13:49 följande:
    Mum: Jag håller tummarna för din blastis! Det är ju höga chanser på blastisar, ca 50 % chans att lyckas har jag hört! 
    Tack för tumhållning, det behövs! Jag har läst en massa vetenskapliga artiklar (abstract) där resultaten tyvärr visar att chansen för att IVF ska lyckas är lägre när man har endometrios som jag har. Äggen verkar ha sämre förmåga att kunna fästa.

    Jag håller tummarna att ni får ut många friska ägg! 
  • Mumwannabe79

    Gris: Hoppas det blir tredje gången gillt för er!

    Råttentottan: Oj så du är så långt gången nu, härligt! 

  • Mumwannabe79
    Pingla35 skrev 2012-06-16 11:58:49 följande:
    Mum- VAd kul med glad gubbe och FET! Lycka till! Intressant att ni får göra det nu,hmm Men ni åker väl till något större sjukhus för att göra det kom jag på när jag tänker efter lite. 
    Vi går på IVF-kliniken i Falun och de stänger på fredag i 5 v, sista dagen för ET var på onsdag så jag hoppas turen håller i sig.

    Skönt att höra att du fortfarande är gravid, hoppas det går bra på VUL! 
  • Mumwannabe79

    Jojjo: Jag kan väldigt lite om urologiska åkommor men kan det vara prostatit han åkt på? Det är tydligen vanligt fast jag aldrig hört talas om det. http://www.urologkanalen.com/prostata/prostatit/index.shtml  http://www.netdoktor.se/manlig-halsa/?_PageId=707
    Han kan även ha fått bitestikelinflammation till följd av prostatit. http://www.intiminformation.se/man/testikel-och-bitestikelinflammation

    Jag tror inte du behöver vara orolig att han ska bli steril eller att du skulle bli gravid av en defekt spermie, det är ju bara de bästa spermierna som tar sig hela vägen till ägget. 

    Här finns det tips för förbättrad manlig fertilitet:   http://www.urologkanalen.com/manliginfertilitet/alternativbehandling.shtml

  • Mumwannabe79

    Åh vad härligt Pingla!

    Glad midsommar till er alla!
    Jag vågar inte dricka nån alkohol, kanske ett glas vin bara, är rädd att det ska ta död på embryot som jag fick insatt i onsdags.  

  • Mumwannabe79

    Det där att moderkakan skulle kunna lossna om man sitter och skumpar på en båt tyckte jag lät som en riktig myt, men när ni är fler som säger så bör man väl tro på det. Hoppas det inte gäller skumpiga bilresor också.

  • Mumwannabe79
    Kattflickan skrev 2012-06-24 19:31:30 följande:
    Mum: När har du testdag?

    Imorgon är det äggplock, hoppas det blir några ägg.
    Mån 2/7.
    Hoppas ni får en bra skörd! 
  • Mumwannabe79

    Grattis Maria till lyckat KUB!

    Håller tummarna att ni får tillbaka ett topp-embryo på lördag! 

    EGO: Jag har testat svagt positivt!! Glad Idag är det 13 dagar efter ÄL, 9:e dagen efter FET av blastocyst. Har egentligen testdag på måndag. Kan inte sluta titta på testen, trodde att jag aldrig skulle bli gravid. Glad 

  • Mumwannabe79

    Tack alla! {#emotions_dlg.flower}
    Tog ett digitalt test nyss och det kom fram Gravid 2-3 Skrattande Känns helt underbart att äntligen få plussa.

Svar på tråden Vi över 30 som längtar efter första barnet