• Gizze

    Förlovning...

    Själv anser jag att man efter ha levt ihop ett tag och inser att man vill leva ihop en LÅNG tid framöver, skall ta steget och förlova sig. Själv kommer jag och min sambo förlova oss i december efter ha känt varann i 3 år och varit sambo i 10 månader.
    Eftersom jag har två barn och vi tillsammans planerar ett gemensamt så kommer vi att gifta oss helst innan barnet är fött, vilket ger ett bättre skydd för ALLA i familjen.
    Kanske är det så att man som ung inte tycker att det är nödvändigt att gifta sig, man kanske inte riktigt innerst inne är helt säker, det är ju mycket lättare att bryta en förlovning än att skilja sig. Själv är jag betydligt säkrare i och på mitt förhållande i dag än för 15 år sedan även om jag då tyckte att jag var säker på vad jag ville.

    Men till syvende och sist så är det upp till var och en hur man vill ha det.

Svar på tråden Förlovning...