Nanna84 skrev 2011-01-27 20:37:14 följande:
Jag var på mitt andra besök hos BM i går och kollade blodvärdet, vilket var lite lågt. Men jag började äta järntabletter redan för två veckor sen för jag blev så otroligt trött och kunde knappt hålla mig vaken på jobbet. Har märkt av lite biverkningar av tabletterna, men jag tar hellre dom än att inte ha någon ork att göra mitt jobb. Det är väldigt vanligt att man får järnbrist runt den här tiden. Och tydligen blir det värre.. suck
Vilken vecka är du i? Jag hade också jättelångt mellan mina bm-besök fastän det är mitt första barn. Första besöket hade vi i början av oktober. och det andra då igår. Nästa är dock om lite mindre än en månad, längtar redan! det var så mysigt att få höra bebis hjärtslag :)
Jag är i v 25+0 idag, så mitt andra besök blir i v 26+2. Jag visste ju om att man inte får komma til bm lika ofta som omföderska, men nu när gravidkrämporna börjar dyka upp hade det varit trevligt med ett besök. Har även börjat få väldigt mycket sammadragningar, i perioder är dom regelbundna, sedan försvinner de ett tag. Och halsbränna, urk. Jag måste snart börja intala mig själv att det ÄR mysigt att vara gravid ;)
Kul att få höra hjärtslag, nästan lika kul som ultraljud.