Häng på tjattråd för oss som vill snacka om mer än bara bebisar;-)
Zandra: Undrar lite förskräckt hur det gick för dina svärföräldrar, för jag läste förut att en del satt fast i bilarna fortfarande IDAG! Åh så mysigt med julpyntningen, det har det inte funnits någon ork till här tyvärr. Dopet blir säkert lyckat idag ska du se! (eller nu är det kanske snart över t o m). Så himla tråkigt att barnens extrafarmor inte kunde komma, känns ju som den personen som ni kanske mest ville ha där?
  Åh så mysigt med julpyntningen, det har det inte funnits någon ork till här tyvärr. Dopet blir säkert lyckat idag ska du se! (eller nu är det kanske snart över t o m). Så himla tråkigt att barnens extrafarmor inte kunde komma, känns ju som den personen som ni kanske mest ville ha där?Glittrax: Oj vilken reaktion på akupunkturen! Förstår att du inte vill gå på det mer då. Men kanske du fick lite sammandragningar pga att du fick så ont och blev stressad? Mysigt födelsedagsfirande de har på Novas dagis, lät ju bra ju! Jag har ingen koll på gravidförsäkringar, har själv inte känt behovet av någon faktiskt.
Barbamamman: Ja oj, det blir ju jättesvårt med alla julförberedelser om du inte har någon ugn! Åh, har ni också julpyntat, vad avis jag blir. Så jobbigt när förkylningen sätter sig på bihålorna, det är ju jättejobbigt ju. Speciellt som man kan få sån himla huvudvärk av det också.
Nu har Andreas och Selma åkt iväg för att gå i lite affärer och Arvid har precis somnat, skönt. Det känns taskigt att säga, men det kan vara väldigt svårt att slappna av när Selma är hemma när man behöver vila. Sen får jag dåligt samvete som bara ligger i soffan medan Andreas får sköta allt, men jag är piggare nu så jag gör det jag orkar. Men jag är så matt! Sen ibland så stiger febern plötsligt igen.
Usch, såg förut att Arvid fått så konstiga blöjexem, som blåsor och så hade lite skinn lossnat och flagnat, såg ut att göra jätteont ju.
 
         Men nu ikväll känner jag mig nästan helt bra, jippi!
  Men nu ikväll känner jag mig nästan helt bra, jippi! Angående blöjexemen så har jag tagit på Inotyol och ikväll tagit på potatismjöl som ska vara effektivt och så har han fått lufta sig. Hjälper inte det så kan man tydligen ta lite hydrokortison och det har vi också hemma. Annars kanske det är svamp som du säger!
  Angående blöjexemen så har jag tagit på Inotyol och ikväll tagit på potatismjöl som ska vara effektivt och så har han fått lufta sig. Hjälper inte det så kan man tydligen ta lite hydrokortison och det har vi också hemma. Annars kanske det är svamp som du säger!
 Så fina kläder han har, härliga färger. Så duktig som håller på och reser sig! Oj så jobbigt att han varit så dålig, ja att få i honom medicinerna förstår man ju kan vara svårt hehe. Går det att blanda med lite juice t ex?
  Så fina kläder han har, härliga färger. Så duktig som håller på och reser sig! Oj så jobbigt att han varit så dålig, ja att få i honom medicinerna förstår man ju kan vara svårt hehe. Går det att blanda med lite juice t ex? Jaha, så det är Kameleont-kläder. Jag gillar också när det är lite färg på kläderna. Ja Arvid har börjat nu med att äta mycket vid 19-19.30 och sedan vakna redan vid 21.30-22 och äta ganska mycket välling igen. Sen 1-2 ggr till under natten men då får han ju bröstmjölk.
  Jaha, så det är Kameleont-kläder. Jag gillar också när det är lite färg på kläderna. Ja Arvid har börjat nu med att äta mycket vid 19-19.30 och sedan vakna redan vid 21.30-22 och äta ganska mycket välling igen. Sen 1-2 ggr till under natten men då får han ju bröstmjölk.