Provar för tredje eller fjärde gången... Detta är mail från vår toppeninstruktör i Halmstad.
Hoppas att allt känns bra nu efter babysimstarten och att ni fått mysiga stunder tillsammans i vattnet!
Målet nu i början är just att åstadkomma en avslappnad, mysig och trygg känsla hos er båda. Samtidigt skapar vi en trygg vattenvana och stimulerar barnens utveckling.
Det är mycket att hålla koll på de första gångerna – barn och packning ska manövreras – och mycket information ska tas in. Vet av egen erfarenhet att man kan vara lika trött som barnen efteråt. Vill därför dela med mig några tips för att förenkla för er:
- Packa gärna i ryggsäck, så har ni händerna fria till barn och dörröppningar etc.
- Använd biljetten i entrén för in- och utpassage även när ni använder grinden när ni kommer med vagnen.
- Parera in mat- och sovtid kring simtiden, så orkar barnen lättare och även ni föräldrar. Lagom mätt är bäst!
- Undvik att smörja in barnen innan simmet – de blir tillräckligt hala ändå av bara vattnet.
- Lektionstidens 30 min är fullt tillräcklig tid i vattnet. Vill man bada extra gör man det en annan dag.
- Det är ok att amma i vattnet om det skulle behövas påfyllning eller som tröst.
- Ta gärna med någon handduk extra så slipper du torka av dig själv med en blöt kiss- eller kräkdoftande.
- Torka av barnen ordentligt innan ni tar er ut när vädret fortfarande är vinterkallt, speciellt de kroppsdelar som kommer utsättas för kylan.
- Utrymmet utanför bastun är varmt och skönt för matning och påklädning efter simmet.
- Ingen bastu eller bubbelpool för de små!
- Hjälp varandra i dusch- och omklädningsrum och använd gärna de andra hjälpmedel som finns i form av skötbord, baljor etc.
- Undvik att smörja in barnen efter simmet när det är kall luft ute. Vänta hellre tills ni kommit hem.
- Sänk gärna badtemperaturen successivt hemma så skillnaden inte blir för stor på badbaljan och bassängen. I enlighet med socialstyrelsens riktlinjer håller bassängen minst 32 C, vilket är en ganska stor skillnad från hemma.
- Tänk kvalitet istället för kvantitetJ! Barnens dagsform och individuella förutsättningar styr hur mycket och vad de orkar vid varje tillfälle.
En annan sak som är ganska viktig att komma ihåg är att det är många nya intryck som ska smälta hos barnen och de ska inte bara orka med själva badtiden i vattnet, utan också duschning, matning, påklädning och väntan på mamma/pappa. Man kan behöva en ordentlig tupplur efter simmet för att hämta ny energi och det kan gälla er föräldrar ocksåJ!
Tänk därför på att inte boka upp för många andra aktiviteter just denna dag.