Babybjörn bärsele kontra Ergobaby
Hej!
Någon som har erfarenhet av Ergobabys bärselar?
Hade först tänkt köpa en från Babybjörn men sedan hört att Ergobabys är jättebra och har nu blivit osäker.
Tacksam för svar.
Hej!
Någon som har erfarenhet av Ergobabys bärselar?
Hade först tänkt köpa en från Babybjörn men sedan hört att Ergobabys är jättebra och har nu blivit osäker.
Tacksam för svar.
har haft båda. Med babybjörn kan jag bära en liten bebis i ca 15 min sen är ryggen paj. I ergon kan jag bära en 2-3:åring i ett par timmar utan problem.
Har ingen egen erfarenhet, men har kollat på olika alternativ själv att införskaffa. Tycker ergobaby verkar mycket skönare för både barn och bärare, så jag kommer nog satsa på den.
Jag kunde inte ens ha babybjörnen utan bebis i, sjukt obekväm! Har hört många säga att babybjörnen funkar ypperligt för kortare bärturer, typ fram och tillbaks till tvättstugan, eftersom den är så lätt att sätta på sig, men absolut inte för några längre turer. Dessutom har jag för mig att bebisen sitter väldigt oergonomiskt i den (förutom att den är oergonomisk för bäraren också)
Har sneglat på ergobaby, svägerskan har en sån som de bär sin ettåring i, den verkar jättebra. Det finns ju fler varianter än bara dessa två märken att välja på också, lite för många kanske :)
Tror att de båda bärselarna har lite olika målgrupper. Ergobaby är nog mer för de som bär mycket och länge, och ofta. Babybjörn är nog himla smidig för kortare stunder eftersom man enkelt tar på och av den. SÅ det beror nog på hur du tänkt använda selen
Har ingen själv, men sett syster lida i sin BB. Hon fixar tio minuter typ, sedan syns det att hon får ont. Eventuellt är BBs ergonomiska sele bättre, men jag har för mig att Ergo är billigare än den. Själv tänker jag köpa en Ergo eftersom jag planerar att bära längre stunder. Många rekommenderar Manduca också.
Köp en ERGO helt klart.
Dels pga av det som alla skrivit här nu att dom inte orkar bära så länge i den men framförallt för barnets skull!
Så ofta glöms det bort hur det är för bebisen som sitter där i utan man pratar om hur man själv orkar
Babybjörn och barnet "hänger". Benen hänger rakt med med lite tyg mellan benen vilket lägger den största tyngden på barnets rygg/svank. Mens om sagt kortare stunder går det ju och barnets äger ju oftast till själv men man kan ju själv föreställa sig hur det skulle kännas att hänga med lite tyg melan benen och benen rakt ned.
I ERGON sitter barnet brett isär med benen vilket inte lägger tyngden på deras rygg
Tidigade hade jag en Baby björn men har nu köpt en boba 2G.
Baby björnen är värdelös och jag fick ont i både rygg och axlar efter 10 minuter med en liten bebis. I boban kan jag bära min snart 9 månaders bebis i flera timmar utan problem.
Jag är liten, 155 cm och 48 kg, och just därför valde jag just boba 2G eftersom den visade sig vara enklast att använda för lilla mig. Tipset fick jag här på FL.
Om du har möjlighet så åk iväg och prova ut en ergonomisk bärsele så att du får just den som är bäst lämpad för just din kropp. Det kanske inte är just ergon eller boban utan kanske beco eller någon annan.
Lycka till!
Jag har båda och skulle absolut rekommendera ergon. Det är mkt lättare att bära barnet i den. När hon var liten kände jag knappt att hon var i den, trots att jag har svaga ryggmuskler. Med bb var det ungefär samma som att bära på armen tyckte jag.
TS, skaffa hur som helst en ergonomisk bärsele. Vilken som är bäst för dig beror på din kroppsform och storlek. jag är liten på alla håll och kanter och det finns selar som passar mig bättre än ergon. Det finns många :
Ergo
Beco
Patapum
Connecta
Manduca
Bondolino
Pikkolo
Boba
Angelpack
Jag har sjalat första tiden, sedan kombinerat sjal med först angelpack och sedan boba2G. Sambon har kört manduca hela tiden.
Strunta i Babybjörn
Den babybjörn jag testade var den nya mer "ergonomiska" modellen med ryggplatta, men jag kände direkt att jag inte skulle palla att bära någon vikt i den. Nu har jag iofs extra problem med kroppen eftersom jag har fibromyalgi men ändå! Jag har skaffat (faktiskt fått i present av svärfamiljen) en mjuk och gosig trikåsjal vi tänkte testa med första tiden och så ska jag åka och prova ut en bra ergonomisk bärsele, eller vi, den ska ju helst passa maken också, eller så får vi köpa varsin helt enkelt för jag vill att han ska få lika mkt närhet till barnet också, plus att jag behöver extra avlastning pga mina kroppsliga problem. Har hört att det finns en affär i Stockholm (finns säkert flera), tror det var utåt Sätra, som är specialiserade på ergonomiska bärdon dit man kan åka och få prova och få hjälp. Tror det kan vara något för mig :)
Har också hört att ergo är bättre. Hade tänkt låna en Baby Björn men är nu fundersam på om vi ska köpa en Ergo istället.
Tusen tack för alla bra råd!
Känner verkligen att jag har fått hjälp på vägen.
Lycka till med allt!