• Anonym

    Hur länge kan man vänta med att betala ut arvet ?

    Nån som vet hur länge man måste vänta på sitt arv . min man är utan för äktenskapet o hans pappa har dött nån som vet hur länge man har rätt att vänta med att betala ut hans del ?

  • Svar på tråden Hur länge kan man vänta med att betala ut arvet ?
  • kath

    Vet inte säkert men skulle tro att det är fram tills bodelningen är klar. ( om pappan var omgift)  Din man måste dock anmäla att han vill ha ut sin laglott. Så ta kontakt med familjen och fråga vem som hanterar frågorna... fast på ett fint sätt förstås...  Lycka till

  • Kjell2

    Man kan vänta hur länge som helst om han inte begär att få sin del. Rätt ojust att göra så men fullt möjligt.

    Innan en utdelning kan ske måste en bodelning göras och fastställas samt ett arvskife. Det brukar ta ta några månader. Överklags det kan det ta betydligt längre tid.

    Om allt är klart med bodelning och arvskiftet kan han kräva att få ut sin del. Vägar de betala ut kan ha gå via domstol för att få ut sina pengar och saker

  • Anonym

    Ok dom har ju haft bodelning i feb men hans fru skulle sälja huset vilket hon inte har gjort än så det har ju gått ett tag .

  • Kjell2
    Anonym skrev 2010-09-17 11:26:18 följande:
    Ok dom har ju haft bodelning i feb men hans fru skulle sälja huset vilket hon inte har gjort än så det har ju gått ett tag .
    Är något arvsskifte gjort? Han bör nog driva på lite. I värsta fall får han kontakta en jurist för att få hjälp att driva frågan.
  • thee

    Alltså nu vet inte jag men e d inte så att om han nu hade fru så betalas inte arvet ut förräns efter hon dött???

  • Kjell2
    thee skrev 2010-09-17 12:32:21 följande:
    Alltså nu vet inte jag men e d inte så att om han nu hade fru så betalas inte arvet ut förräns efter hon dött???
    Gäller arv till gemensamma barn. Särkullsbarn har rätt att få ut sitt arv direkt.
  • kath

    Inte rätt att få ut arvet men den del av arvet som kallas laglott. Den motsvarar 50% av arvet. Om man avvaktar kan man få ut hela arvet efter "efterlevande " men om man väljer att få laglotten har man ingen rätt till den återstående delen av arvet.

    50 % nu - laglotten
    eller
    arvet  - hela sen , under förutsättnign av att allt finns kvar osv...

    Klokt att kontakt jurist

  • Anonym

    kath:du kan ju inte mena att om man begär att få ut sin laglott nu så kan man inte få ur resterande del sen ?

  • Lättare

    Jo kath har rätt, att få int arv kan ta lång tid. Min kusin processar fortf o det är 3år sen hennes far dog.

  • Raskask
    kath skrev 2010-09-17 12:53:22 följande:
    Inte rätt att få ut arvet men den del av arvet som kallas laglott. Den motsvarar 50% av arvet. Om man avvaktar kan man få ut hela arvet efter "efterlevande " men om man väljer att få laglotten har man ingen rätt till den återstående delen av arvet.

    50 % nu - laglotten
    eller
    arvet  - hela sen , under förutsättnign av att allt finns kvar osv...

    Klokt att kontakt jurist
    Det beror ju lite på vad som stod i testamentet om sådant fanns. En bröstarvinge har rätt till sin arvslott om det inte finns annat skrivet, alldeles oavsett när bröstarvingen begär ut sitt arv. Men det är en vanlig skrivning att bröstarvingen endast får laglotten om denne begär ut sitt arv innan efterlevande make/maka avlidit.
  • Anonym

    Fanns inget testamente ,men nu har mannen pratat med pappans fru så vi får se vad som händer.

  • Paola b

    1. Din man ska ta reda på om en bouppteckning har gjorts, vem, när osv. Är det formellt eller är det någon i familjen??? Den efterlevande makan/sambon eller om de saknas, barn, vet detta! Kolla med begravningsbyrån.

    2. Om ja, bouppteckningen har satts igång så kan din man kontakta bouppteckningsförrättaren (den som ska göra bouppteckningen). Det är alltid 2 st gode män som ska skriva under bouppteckningen innan den skickas till Skatteverket för registrering. Gode männen får ej vara dödsbodelägare (någon som ska ärva) det brukar var en som huvudanvaret fö bouppteckningen.

    3. Bouppteckningen är en ID handling som blir giltig när den har reistrerats av Skatteverket. NÄr den är klar  kan ett arvskifte göras (hur tillgångarna ska fördelas efter dödsboets skulder har reglerats). Dödsbodelägarna ska göra detta i första hand om de är oense kan de få hjälp i värsta fall förordna en boutredningsman via domstolen.

    Som andra har nämnt, så kan det finnas ett testamente och då finns det en massa lagar om detta och hur det ska göras osv . Men det finns inget testamentet/testamenten eller hur? Var den avlidne gift/sambo ska bodelningen göras först om inte allt var enskild egendom /dvs finns äktenskapsförord som säger detta. Den efterlevandesambo har endast rätt att begära bodelningen och det är då på gemensamma hemmet och bohaget.

    Vi  har laglottsskydd för bröstarvingar  i Sverige, ej England och en del andra länder. Laglotten är hälften av arvslotten.

    Som sagt ni måste ta reda på mer fakta och anlita ev. ett ombud som kan arvsrätt mycket väl.

  • Anonym

    Paolab:Tack för mycket bra info ! du verkar kunna det .

  • Paola b

    Tack, jag hoppas bara på att ni får svar till era frågor så att ni vet hur ni ska reagera.
    Lycka till!

Svar på tråden Hur länge kan man vänta med att betala ut arvet ?