svampbob78 skrev 2010-09-30 01:14:43 följande:
Som sagt ett stort lycka till med att bli gravid. Det kommer säkert ordna sig ska du se. Och med lite pulver, droppar och vitaminer (EJ SYNTETISKA) har du riktigt bra förutsättningar till det,haha. Ett tips: Alpha plus sortiment är helt i sin egen klass. De har allt ovanstående och jag var faktiskt på en föreläsning förra veckan med Peter Wilhelmsson (skaparen till sortimentet) Jätteintressant, handlade om matallergier. Ni kanske tror att jag går på föreläsningar hela tiden men det var faktiskt bara de här två. Har kommit på att jag tycker det här med mat och näring är riktigt kul. Nej, dags att sluta. Godnatt och kram på dig!
nu e jag lite dålig på dehär, men vad innebär att vitaminerna inte är syntetiska?
Jag dricker mivitotal
sen dricker jag även nyponpulver, blåbärspulver och nässelpulver, som jag bladar med nypressad juice (utan grapefrukt) och lite linfröolja för o få i mig omega 3
har även omega3 kapslar, men äter inte alltid dom
GLA - Nalljusolja
Zink
Folsyra
Järn
SuperC
Alger från Algbörje, äter endast mellan mens och äl
antar att en del av dom kan vara syntetiska, men dom är köpta på hälsokost.
o sen använder jag även babyklister D3/D4 mellan ÄL och mens, 10 droppar 3ggr dagl. i ett glas vatten
och sen smörjer jag med ProgesterAll
sen dricker jag kalk (kalcium/magnezium) innan jag går o lägger mig, varje dag.
nu när jag tittar på allt jag skrev, så e d ju en jävla massa.. Borde nog välja bort lite saker..
Anledningen till att jag äter allt detta är för att min mamma jobbar med hälsa och zonterapi, så jag får även behandlingar, en gång i veckan.. Och vi försöker väl boosta upp min kropp och imunförsvar för jag har varit ganska försurad innan..
mitt ph värde låg innan på 3,5, välldigt sur, men nu har har det rättat till sig och jag har ett värde på 7,1
Man kan inte odla på en sur åker som mamma brukar säga =)
får nog ta en titt över vad jag stoppar i mig, funderar på o detoxa en vecka oxå... =)
kraaaaaaaaaaaaam