Inlägg från: Juno |Visa alla inlägg
  • Juno

    Hur mycket läxa i 4:an

    Lite nyfiken på hur mycket läxa era barn har och hur mycket tid de lägger på det varje dag. Min dotter, som går i 4:an, har denna veckan

    Rättstavning med förhör till tisdag
    So-prov på val och demokrati till onsdagen
    Engelska glosor och fraser (ca 10) med förhör till torsdagen
    Matteläxa (ca 40) uppgifter till fredagen
    Rättstavning (ca 5 ord) med inlämning till fredagen

    Jag tycker att det är skitmycket, vi lägger ner ca 1 timme om dagen (må-to) på läxor. Är det verkligen rimligt?

  • Svar på tråden Hur mycket läxa i 4:an
  • Juno
    Bellenellen09 skrev 2010-09-27 23:18:59 följande:
    Det där är 1 läxa mer än vad jag ger till mina elever (som går i 4:an). Varför har de två rättstavningsläxor/vecka? Det verkar ju lite konstigt? men de kanske fyller 2 olika syften på något vis...?
    Det är olika lärare, de har ett svenskpass var och därför två olika läxor.
  • Juno
    mira83 skrev 2010-09-27 23:28:21 följande:
    Bra med mycket läxa! Det vill vi ha!
    Varför det? Vad är bra med läxor? Vad lär sig barn av att räkna 40 likadana uppgifter, samma som de gjort i skolan och samma som förra veckan? Annat än att lyda det vuxna säger? Men det kanske är det som är bra?Flört

    Kajee - med den struktur som du beskriver skulle vi ha lättare att hantera läxorna. Som det är nu kommer den nya och andra hela tiden med olika dagar som deadline. Helrörigt och absolut upplagt för konflikter.
Svar på tråden Hur mycket läxa i 4:an