Hur mycket läxa i 4:an
Jag undervisar åk 4 och 5.
Visserligen beror det lite på klassen vad de klarar av i 4:e klass eftersom jag precis då tar över efter en annan lärare och det är ingen nytta med att slå barnen i skallen med en massa läxor bara för sakens skull.
Alla läxor som jag ger ska det finnas ett syfte med och eleverna ska också känna till det syftet (varför de ska lära sig vissa saker).
Sen kan jag tycka att det bästa vore att ge tillräckligt med tid och möjlighet i skolan så att barnen kan göra läxorna där istället för att föräldrarna ska ta strid med det hemma. På vå skola har vi läxhjälp på tisdagar och torsdagar en timme och dit är alla elever välkomna att göra läxan och/eller något annat arbete som de vill arbeta med. De här läxtimmarna ligger utöver skoltiden och är som sagt frivillig att delta i. På varje sån timme finns tre lärare tillgängliga från både lägre och äldre årskurser.
Läxor som jag brukar ge till elever i 4:an och 5:an som standard är annars fyra stycken i veckan. Lite olika vilka beroende på vad vi sysslar med, men grunden är svenska engelska och matematik, dvs grundämnena. Nu har vi pratat (i 5:e klass) en hel del om valet. Läxorna ger jag ut på tisdagen och förhör/samlar in på tisdagen. Det är lättare för eleverna att ha koll på en läxdag och med en veckas framförhållning kan de studieplanera så som det passar dom bäst. En del gör alla läxor på läxhjälpen, andra hemma på vardagar och andra på helgen. På det här sättet kommer egentligen aldrig aktiviteter som de har ivägen för läxorna - eller tvärsom. Ibland får eleverna vara med att bestämma och/eller påverka läxan. Alla läxor skrivs också ner i en skoldagbok. Systemet fungerar jättebra och jag har haft nöjda föräldrar och elever i många år nu.