Anonym (been there) skrev 2010-10-01 13:26:16 följande:
Vågade inte skriva att de inte vill, för jag trodde att jag skulle få hugg på att 9 och 12-åringar inte alls ska laga mat själva... Men, visst, varken vill, orkar eller kan... Lata, oengagerade och gnälliga.
Ang. övervikten så har den ena varit hos dietist i några/något år pga av övervikt, utan resultat eftersom föräldrarna låter barnet äta det han vill. Den yngre börjar få problem med vikten nu.
Ni som anser att vi bonusföräldrar har fel, som säger att det inte är vårt ansvar, vill jag svara:
Vi har FÖRSÖKT! Men när bioföräldrarna inte vågar ta i diskussionen ang. mat för att inte vara boven i dramat, kan inte det ansvaret läggas på bonusföräldrarna, för de är ju redan "boven". Jag kan inte krångla med maten och försöka få dem att äta bra, när inte deras egna föräldrar tar den fighten. Då blir jag ännu mera "bitch". Om de är så att de tycker lite, lite bättre om mig om jag ger dem pizza så fine, för det är så de kör med sina egna föräldrar.
Jag och maken har gemensamma barn och där blir det defintivt andra bullar kan jag lova! Ät eller svält!

Jag menar inget negativt med att bonusföräldern inte ska behöva ta ansvar. Tvärtom.
Om man läser ts inlägg så framgår det att pappan anser att dottern ska få välja mat varje dag. Det innebär att om ts skulle ta striden om maten så har hon två motståndare i sitt hem, både dottern och pappan. Dvs ts och hennes sambo kommer att bråka om dotterns matvanor och eftersom sambon är biologisk pappa så kommer han att ha sista ordet. Det spelar alltså ingen roll om ts har goda intentioner eller om hon faktiskt har rätt i att dottern borde smaka på all sorts mat, det enda som händer är att hon blir osams med sin sambo.
Min slutsats blir alltså att hon för sin egen skull ska skita i problemet. Gå ut ur köket och låta pappan stå där och laga köttbullar och snabbmakaroner varje dag. Varför ska ts anstränga sig med matlagning eller uppfostran när hennes sambo ändå aldrig kommer att stå på hennes sida?