• Fidelis ad urnam

    Sminkar du dig?

    Hur är det för dig? Sminkar du dig om du så bara ska gå ut med soporna?
    Är du kanske en person som bara sminkar dig när du ska till jobbet eller till skolan?
    Sminkar du dig enbart om du ska på fest, middag eller någonting liknande eller sminkar du dig aldrig?

    Jag till hör kategorin som enbart sminkar mig om jag ska på fest eller liknande.

    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Sminkar du dig?
  • Taurus

    vi är också kära men vi visar det inte med mobilen

  • Tina och Fredrik

    sminkar mig varje dag, mer eller mindre beroende på vad jag ska göra.

  • moretime

    Ja, men väldigt lite, varje dag. Mascara och rouge sen är det klart. Ser så tröttt ut annars att jag blir sömnig bara av att se mig själv i spegeln utan det.
    Ska jag på fest blir det lite ögonskugga också.

  • LillaMe

    Japp, varje dag. Idag har jag hunnit med två sminkningar redan. En gång innan gymmet och en gång efter. =D

  • Sylvia30maj

    Sminkar min så ofta jag hinner, inte det lättaste med en bebis, är ofta sen till allt, då är det lättast att hoppa över sminket... Tycker att jag är vacker utan och vill helst inte framstå som någon jag inte är, därför sminkar jag mig inte så mycket när jag väl gör det.

  • Sigrid Viktorsdotter

    Sminkar mig aldrig. Har inte gjort det sen tonåren. Ser snygg och fräsch ut ändå, och får ofta komplimanger. Men färgar ögonbryn och fransar. Alla behöver faktist inte smink!

  • Sublime

    Jag går aldrig utanför dörren utan mascara, mina ögonbryn och ögonfransar är kritvita. Jag färgar ögonbrynen en gång i månaden och det brukar hålla i sig, mascara använder jag varje dag för jag tycker inte om ljusblonda ögonfransar.    Måste vara mitt svenska arv att jag är så ljus men jag tycker inte om det

  • anja1661

    ja varje dag. ska jag bara till affären eller dagis så blir det bara böja ögonfransarna, mascara och lite eyeliner. jag tycker själv att jag ser lite sjuklig ut utan.....ska jag iväg på stan eller fest eller så så blir de tju mer grundligt.

    är jag hemma sjuk och inte ska utanför dörren så sminkar jag mig inte alls.

  • Fidelis ad urnam
    Taurus skrev 2010-10-06 14:06:26 följande:
    vi är också kära men vi visar det inte med mobilen
    Va?
Svar på tråden Sminkar du dig?