Gifta sig borgligt
Jag o min sambo vill gifta oss, men vi har lite problem att komma överens om hur vi ska göra. Jag skulle gärna vilja gifta mig i kyrkan, men det vill absolut inte min sambo o jag vill hellre gifta mig än att det måste vara i kyrkan så vi har bestämt att göra det borgligt.
Men jag vill inte bara gå till kommunhuset o gifta mig, känns så himla omysigt o absolut inte romantiskt. Vi har pratat lite om att gifta oss utan att något vet om det under en helg o sen ha en fest för nära o kära.
Vi ska försöka få till det i januari då vi firar 5 år ihop, vi tänkte åka iväg o mysa på hotell o så o ha en härlig helg för oss själva o skaffa barnvakt till våran son o samtidigt då gifta oss.
Bor i närheten av Borås... har ni något tips på en plats hyfsat nära som är mysigt o det finns ett bra hotell o där det finns något att hitta på förutom att gå på stan o äta.
Vi har lite dålig fantasi o vet inte så mycket av vad sverige har att bjuda på.
Hur går det till om man nu skulle gå in på kommunhuset o gifta sig? Sätter man sig bara ner o skriver på något papper eller hur går det till?
Vad långt det blev... hoppas ni orkar läsa allt. Blir tacksam för alla tips o kanske egna berättelser som ni har!!!