"Ammar" min pojkvän
Anonym (ethesh) skrev 2010-10-09 00:51:06 följande:
Ja, sånt känner man när man är hög.Du vet va att när man är kär splear kroppen dig ett spratt. Din hjärna tror att detta är din mamma/pappa som kommit för att läka dina barndomsår och så den sprutar dig alldeles full av endorfiner.
Men tyvärr kan den inte gör det i evighet...så du vet "kär" kommer gå över och då kommer du äntligen att se i normalt ljus igen. och om du skaffar barn nu så kommer det vara då som du säger till dig själv : VAd fan tänkte jag på!! "
Etftersom du inte gör det, eftersom du är hög på kärlekshormon. så snälla, ge dig själv en chans och vänta. Vänta lite. Det vinner ni ALLA på. Om det verkligen är kärlek så behöver ni intre stressa. För då kommer det ju alltid var där eller hur.
läs innan du ger råd tack..
men ang TS, vänta med barn är ett bra råd, att inte vilja gifta sig som man sen kan bryta om de går åt skogen men att vilja ha barn som ALLTID kommer vara där låter väldigt motsägelsefullt och lite som en fas för dig mitt i kärlekens rosa och rött när allt är gulligull och vad är inte då gulligare än ett litet barn ovanpå det.
Visa lite vuxen mogenhet och vänta, snacka med killen istället för FL medlemmar om vad du tycker och tänker.