• Snarkofagen

    Mjölkfritt fika till barn efterlyses!

    Vi ska bjuda på födelsedagsfika på förskolan och har en mjölkintolerant kille. Vad ska jag hitta på? Tänkte på glass och då finns ju tofuglass. Men om det blir svinkallt i nästa vecka, vill man ju inte gärna bjuda på glass  

    Har du några förslag?  

  • Svar på tråden Mjölkfritt fika till barn efterlyses!
  • Mammat3

    Du kan ju göra alla kakor med mjölkfria produkter. Istället för mjölk ta sojamjölk och då finns det ju mjölkfritt margarin. Va nog med att diska allt bara så det inte finns spår av mjölk från de andra kakorna.

  • lövet2

    Negerbollar med mjölkfritt margarin är ett säkert kort ...

  • Zimlis
    Snarkofagen skrev 2010-10-12 08:53:15 följande:
    Suverän länk! Tack! 
    Varsågod
    Charm är att få svaret ja utan att ha ställt någon bestämd fråga.
  • IdaTörnrosa

    allt går att bjuda på precis likadant nästan bara du byter ut mjölkprodukterna emot mjölkfria. Du kan tex. bjuda på kladdkakemuffins å då gör du det på mjölkfria produkter och har glass till. det finns även oatlyglass som är gjord på havre och havremjölk.  Du kan ge dom andra barna också utav dom bakade produkterna för det smakar oftast ingen skillnad och bara ge olika sorters glass. JAg ska tex. baka bröd idag å då byter jag ut mjölken emot havremjölk och margarinet emot mildas mjölkfria istället. funkar super.

Svar på tråden Mjölkfritt fika till barn efterlyses!